Informacje
 • Curiosity zrobił sobie przerwę na parę soli

  17-09-2013 18:59 Łazik zatrzymał się niedaleko krateru Gale

  Curiosity pręży muskuły

  Fot. NASA, film: TVN24

  Po dwóch miesiącach ciągłego przemieszczania się po Marsie, łazik Curiosity zrobił zrobił sobie przerwę na kilka soli (marsjańskich dni). Stoi w miejscu i bada powierzchnię Czerwonej Planety.

  To jeden z pięciu przystanków, które wykona Curiosity w trakcie swojej wędrówki do Mount Sharp, górującej w centrum krateru Gale. Jeden z pomysłodawców projektu podaje, że łazik będzie stać w miejscu przez kilka soli (tak nazywa się doba marsjańska, dłuższa od ziemskiej o 39 min.).

  Zbada skały

  Curiosity zajmie się teraz badaniem skał, które się pod nim znajdują. Dzięki temu naukowcy z NASA dokonają porównania danych z powierzchni i zgromadzonych wcześniej informacji. Postój łazika pozwoli badaczom przyjrzeć się dokładnie konglomeratom, czyli skałom zbudowanym ze żwiru i lepiszcza. Poznanie rozmiarów i kształtów tych skał umożliwi określenie, jakiej wielkości strumienie wody płynęły kiedyś po powierzchni Czerwonej Planety.

  Szansa dla naukowców

  - Nigdy dotąd nie mieliśmy tak dokładnych zdjęć marsjańskich konglomeratów. Patrząc na najnowsze zdjęcia od Curiosity widzimy swoją szansę. Wygląda na to, że to będą bardzo obiecujące badania - powiedział prof. John Grotzinger, geolog.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...