Informacje
 • Czemu nie możemy przestać nucić niektórych piosenek? Znamy wytłumaczenie

  05-11-2016 10:23 Przeprowadzono badania na ten temat
  Czemu nie możemy przestać nucić niektórych piosenek? Znamy wytłumaczenie

  Niektóre piosenki zostają nam w głowie na długo

  PublicDomainPictures (CC0 Public Domain)

  Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne opublikowało badania, z których wynika, że z powodu konkretnych przyczyn, niektóre piosenki zostają nam w głowach dużo dłużej, niż inne. Dowiedz się, jakie cechy mają takie piosenki.

  Takie piosenki zwykle są szybsze, z łatwą do zapamiętania melodią, ale ze szczególnymi interwałami, takimi jak skoki lub powtórzenia, które wyróżniają je od innych popowych piosenek. Tak wynika z pierwszych przeprowadzonych na tak dużą skalę badań nad piosenkami, które nazwano "robaki w uszach", ang. earworms. Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Psychologia Estetyki" i "Kreatywność i Sztuka".

  Przykładami takich piosenek m.in. są: "Bad Romance" Lady Gagi, "Don't Stop Believing" Journey, czy "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue.

  Cechy piosenek

  - Te piosenki mają dosyć szybkie tempo, pospolitą melodię i wyjątkowe interwały lub powtórzenia, takie jak w początkowej solówce "Smoke On The Water" Deep Purple, czy w refrenie "Bad Romance" - powiedziała główna autorka badań, dr Kelly Jakubowski z Uniwersytetu w Durham, w Wielkiej Brytanii. Dr Jakubowski prowadziła badania w Goldsmiths, na Uniwersytecie w Londynie.

  Tego typu piosenki są często puszczane w radiu, w najbardziej popularnych godzinach. Jednak w badaniach uwzględniono piosenki, których popularności i częstości puszczania w radiu nie brano pod uwagę.

  - Nasze badania pokazują, że w pewnym stopniu można przewidzieć, które piosenki zapadną ludziom w pamięci. Określa się to na bazie treści melodycznej piosenki. To może pomóc tekściarzom napisać coś, co zapadnie wszystkim w pamięci na wiele dni lub miesięcy - powiedziała dr Jakubowski.

  Ludzie zapamiętują melodie, które mają dużo wspólnego z globalnymi schematami muzycznymi, czyli posiadają formy muzyczne powszechne w zachodniej muzyce popowej. Jest tak np. w piosence "Twinkle, Twinkle Little Star", gdzie pierwsza fraza wzrasta w tonacji, a druga spada. Inne dźwięki wpisują się w ten sam wzór, co sprawia, że jest to łatwe do zapamiętania dla małych dzieci. Przykładem może być tutaj piosenka "Moves Like Jagger" Maroon 5.

  Ważne są interwały

  Na popularną, wpadającą w ucho piosenkę składa się jeszcze jeden, istotny składnik, jakim jest niezwykła struktura interwałów, np. niespodziewane skoki, czy bardziej powtarzające się nuty, niż w przeciętnej piosence popowej. Taką strukturę mają m.in.: "My Sharona" The Knack i "In The Mood" Glena Millera.

  Podczas badań poproszono 3 tysiące osób o wskazanie melodii najbardziej wpadających w ucho, następnie porównano je w bazie danych z piosenkami, które nigdy nie zostały wskazane, jako wpadające w ucho, ale były popularne i znajdowały się na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Cechy obu grup piosenek zebrano i porównano. Piosenki były ograniczone do najbardziej popularnych gatunków, popu, rocka, rapu i bluesa. Dane do badań zebrano w latach 2010-2013.

  Badania pomogły zrozumieć, jak działają połączenia w mózgu, które odpowiadają za postrzeganie, emocje, pamięć, spontaniczne myśli i zachowanie.

  Dr Jakubowski radzi, jak uwolnić się od takich piosenek:

  - wbrew pozorom słuchanie takiej piosenki na okrągło, w zapętleniu, może pomóc w uwolnieniu się od niej

  - warto rozproszyć swoją uwagę słuchając innej piosenki

  - staraj się nie myśleć o niej, powinna naturalnie zniknąć.

  Oto lista najbardziej wpadających w ucho piosenek:

  1. "Bad Romance" Lady Gaga

  2. "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue

  3. "Don't Stop Believing" Journey

  4. "Somebody That I Used To Know" Gotye

  5. "Moves Like Jagger" Maroon 5

  6. "California Gurls" Katy Perry

  7. "Bohemian Rhapsody" Queen

  8. "Alejandro" Lady Gaga

  9. "Poker Face" Lady Gaga

  Muzyka może też poprawić efektywność Twojego treningu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kalina
  Kalina "Nawet jeśli" - od kilku dni nie mogę jej się pozbyć z głowy.
  ~kol /2016-11-05 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...