Informacje
 • Czerwone wino zdrowe. Ale nie dla osób z nadwagą

  10-04-2013 12:36 Jesli ważysz zbyt dużo, jego picie nie pomoże ci w walce np. z wysokim ciśnieniem
  Czerwone wino zdrowe. Ale nie dla osób z nadwagą

  Masz nadwagę? Czerwone wino nie poprawi twojego zdrowia

  Shutterstock

  Masz nadwagę, ale pijesz czerwone wino licząc na to, że będzie miało dobroczynny wpływ na twoje zdrowie? - Nic z tego – twierdzą duńscy badacze. Jak twierdzą, czerwone wino, owszem, pomaga np. w obniżeniu cholesterolu. Ale tylko osobom z prawidłową masa ciała.

  Często mówi się o tym, że czerwone wino ma zbawienny wpływ na zdrowie - chroni przed cukrzycą, obniża ciśnienie krwi. Jak się okazuje nie wszyscy, którzy po nie sięgają, doświadczają jego dobroczynnego działania. Mowa tu o osobach cierpiących na nadwagę.

  Na otyłych nie zadziałało

  Naukowcy z duńskiego Uniwerstetu Aarhaus, badając wpływ resweratrolu - substancji występującej w skórce czerwonych winogron, która uchodzi za "lek" zawarty w winie - zauważyli, że pomógł on wielu ludziom, wśród których byli np. diabetycy i wysokociśnieniowcy. Osobami, na których zdrowie resweratrol nie miał żadnego wpływu, było 24 otyłych mężczyzn.

  Postanowiono sprawdzić, czy to faktycznie prawda, że resweratrol nie działa na tych, którzy ważą zbyt dużo. Połowie mężczyzn, przez cztery tygodnie, podawano resweratrol. Druga połowa przyjmowała w tym samym czasie placebo. Okazało się np., że u przyjmujących substancję otyłych mężczyzn poziom cholesterolu i wysokość ciśnienia pozostawały bez zmian.

  Antyoksydant wydłuży życie do 150 lat

  Fakt, że nadwaga niweluje działanie resweratrolu to nie najlepsza wiadomość dla osób z nadwagą. Substancja uchodzi za bardzo silny antyoksydant. Z badań prowadzonych przez naukowców z amerykańskiego Uniwerstetu Harvarda wynika, że być może na bazie resweratrolu uda się opracować specyfik wydłużający życie nawet do 150 lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...