Informacje

 • Czy polskie bociany też osiadają na wysypiskach śmieci? Ekspert odpowiada

  18-03-2016 13:23

  Andrzej Kruszewicz o polskiej populacji bociana białego

  Bociany żerują na śmietniskach

  Fot.: Flickr (CC BY 2.0)/ Vince Smith, film: TVN24

  Bociany, zamiast migrować, osiedlają się w Portugalii i Hiszpanii. Upodobały sobie wysypiska śmieci, w pobliżu których wiją gniazda. Czy polskie bociany też mają takie zwyczaje? Opowiada nam o tym Andrzej Kruszewicz, ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo.

  Od niedawna mówi się o zaniku migracji europejskich bocianów do Afryki. Ich nowym miejscem bytowania są wysypiska śmieci Portugalii i Hiszpanii. A co z polskimi? Czy one także wolą zostawać w miejscach, w których mają zagwarantowane pożywienie?

  - Proszę się nie martwić. To nie dotyczy naszych bocianów, tylko niemieckich, ogólnie zachodnioeuropejskich, które wędrują do Afryki przez Gibraltar. Nasze lecą przez Bałkany i Bliski Wschód. Przebywają na sawannach na południe od Sahary, gdzie jedzą szarańcze - mówi Kruszewicz.

  Dziwne zwyczaje

  Nowe miejsca osiedlania się ptaków na Półwyspie Iberyjskim spowodowały, że populacja tamtejszych bocianów na przestrzeni ostatnich 20 latach wzrosła dziesięciokrotnie.

  - Bociany z Hiszpanii i Portugalii przestały migrować do Afryki, tylko zostają na dużych wysypiskach śmieci i tam funkcjonują, jako gatunek prawie osiadły - informuje ornitolog. - Polskie bociany nie mają takich zwyczajów, jednak nie można wykluczyć, że korzystają z dużych wysypisk śmieci na Bałkanach - przyznał. - Zawsze bocian jest zdolny coś dla siebie znaleźć. Strawi wszystko, ma bardzo silny żołądek - tłumaczy znawca.

  Przywitanie wiosny

  W naturze widać już pierwsze objawy wiosny, przyleciały skowronki, czajki, żurawie. Do kraju powracają już nasze bociany.

  - Obecnie znajdują się, gdzieś na bliskim wschodzie i za dwa-trzy tygodnie będą u nas - zapowiada Kruszewicz.

  Zobacz całą rozmowę ze specjalistą:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...