Informacje
 • Czy przebywanie w Kosmosie niszczy mózg astronauty?

  04-05-2015 21:16 Nowe badania NASA
  Czy przebywanie w Kosmosie niszczy mózg astronauty?

  Spacer kosmiczny

  NASA

  Mimo że minęły już 54 lata odkąd ludzie zaczęli podróżować w przestrzeni kosmicznej, wciąż do końca nie wiemy, jak warunki panujące w kosmosie wpływają na ludzkie ciało. Dlatego NASA wciąż podejmuje badania na ten temat.

  Przeprowadzony na myszach eksperyment dowiódł, ze kosmiczne środowisko ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. W laboratorium NASA poddano myszy działaniu w pełni zjonizowanego tlenu i tytanu, które często można spotkać promieniach kosmicznych. Każda z myszy została uderzona pojedynczą wiązką cząstek - takich, jakie przeszywają statek kosmiczny podczas podróży.

  Uszkodzenie mózgu

  Sześć tygodni po eksperymencie badacze na Uniwersytecie Kalifornijskim dostrzegli wyraźne zmiany, jakie zaszły w mysich mózgach - zwłaszcza stan zapalny zakłócający komunikację między neuronami. Okazało się, że cząstki działały jak małe pociski niszczące struktury neuronowe zwane dendrytami. Utrata tych rozgałęzionych synaps, które przekazują sygnały elektrochemiczne między neuronami, często wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych oraz chorobą Alzheimera.

  Naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment behawioralny, żeby sprawdzić zdolność do uczenia się i pamięć napromieniowanych myszy. Zwierzęta cechowała zmniejszona ciekawość i dezorientacja. A to przypomina objawy towarzyszące chorym na raka mózgu przechodzących przez radioterapię.

  Nie zawrócą astronautów

  Negatywne wyniki nie oznaczają, że powinniśmy zawrócić wszystkich astronautów na Ziemię. Osoby przebywające na stacji nie są aż tak narażone na działanie kosmicznego promieniowania, ponieważ magnetosfera Ziemi działa jak tarcza ochronna, odbijająca naładowane cząstki. Poza tym potrzeba kilku miesięcy ekspozycji na szkodliwe wiązki, żeby odczuć ich wpływ na mózg.

  Więc co z misją na Marsa?

  Największe wątpliwości dotyczą najważniejszej w tej chwili misji NASA - długiej podróży na Czerwoną Planetę.

  - To nie jest pozytywna wiadomość dla astronautów wydelegowanych w dwu- lub trzyletnią podróż w obie strony na Marsa - powiedział Charles Limoli, profesor radioterapii onkologicznej. - Ubytek wydajności, deficyt pamięci, utrata świadomości i skupienia podczas lotu może mieć krytyczny wpływ na całe ich życie - dodał.

  Film przedstawia codzienne życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...