Informacje

 • Dekada trzęsień ziemi: niemal milion ofiar, dwa miliardy poszkodowanych

  04-11-2011 13:07

  W kolejnym dziesięcioleciu ofiar może być więcej

  Dekada trzęsień ziemi: niemal milion ofiar, dwa miliardy poszkodowanych

  Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Japonii

  PAP/EPA

  Ponad 780 tysięcy ludzi zginęło od początku 2001 r. do końca 2010 r. w trzęsieniach ziemi. Kataklizmy te dotknęły bezpośrednio 2 miliardy ludzi. Specjaliści ostrzegają, że w kolejnej dekadzie ofiar ma być więcej, a straty będą dotkliwsze.

  Według autorów badania, opublikowanego w piątek na łamach tygodnika medycznego "Lancet", najwięcej ofiar pochłonęło trzęsienie ziemi na Haiti. Wstrząsy o sile 7 st. w skali Richtera, które nawiedziły kraj 12 stycznia 2010 r., spowodowały śmierć ok. 316 tys. ludzi.

  Setki tysięcy ofiar

  Z kolei w trzęsieniu o sile 9,1 w skali Richtera, które 26 grudnia 2004 r. wywołało gigantyczną falę tsunami na Oceanie Indyjskim, zginęło ok. 227 tys. osób.

  Ok. 87,5 tys. ofiar śmiertelnych to bilans wstrząsów o sile 7,9 w skali Richtera w chińskiej prowincji Syczuan. Do kataklizmu doszło 12 maja 2008 r.

  Trzęsienia ziemi priorytetem dla władz

  Badanie przeprowadzone przez "Lancet" ma na celu uświadomienie politykom i organizacjom pomocowym, że trzęsienia ziemi powinny być traktowane jako priorytet w zakresie zdrowia publicznego i zapobiegania chorobom.

  Badacze przekonują, że "wielkie trzęsienia mogą spowodować śmierć od 1 do 8 proc. zagrożonej populacji".

  Jak podkreślają, głównym problemem, któremu muszą stawić czoło ratownicy, są choroby zakaźne, wybuchające w przepełnionych schroniskach dla ofiar kataklizmów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ciała znajdujące się pod gruzami nie stanowią zagrożenia.

  Ofiar będzie więcej, winna urbanizacja

  Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie i coraz większą urbanizacją w rejonach zagrożenia, w najbliższych latach trzęsienia ziemi mogą pochłonąć jeszcze więcej ofiar - ostrzegają naukowcy.

  Na terenach zagrożonych wstrząsami leżą takie metropolie jak Tokio (32 mln mieszkańców), Meksyk (20 mln mieszkańców), Los Angeles (15 mln mieszkańców) czy Stambuł (9 mln mieszkańców).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wow
  masakra normalnie !
  ~pulinka00 /2011-11-04 15:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Niemal do końca lutego w prognozach nie widać mroźnej zimy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby z zachodu na wschód będzie się przemieszczała przez Pol...