Informacje
 • Dlaczego komary nie giną w deszczu?

  05-06-2012 10:32 Odpowiedź znają naukowcy z amerykańskiego Gatechu
  Dlaczego komary nie giną w deszczu?

  Perfekcyjne Tai Chi ratuje komara przed deszczem

  Shutterstock

  Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego krople deszczu nie zabijają komarów, choć są od nich nawet 50 razy cięższe? Grupa naukowców z politechniki w amerykańskim stanie Georgia głowiła się nad tym długo i dopiero po wielogodzinnych obserwacjach odkryła, na czym opiera się komarzy survival. Klucz do rozwiązania zagadki leży w sztuce Dalekiego Wschodu: tai chi.

  Naukowcy z Gatech filmowali insekty latające w czasie deszczu, po czym podglądali ich reakcje na spadające krople w zwolnionym tempie.

  Każde obserwowane krople, osaczające komary, były od dwóch do 50 razy cięższe od ciał insektów. Naukowcy długo nie mogli zrozumieć, jakim cudem stworzenia unikają zmiażdżenia przez wodę.

  Komarze tai vhi

  Po wielogodzinnych obserwacjach doszli do pewnego wniosku. Według szefa grupy badawczej doktora Hu komary zachowują się niczym mistrzowie wschodniej sztuki tai chi i zawdzięczają temu ujście na sucho z deszczowego potrzasku.

  - Nie jest żadną tajemnicą, że ciało, które nie stanowi oporu, nie odczuwa bólu. To jedna z zasad tai chi. Komary nie odczuwają uderzenia kropel i nie są przez nie miażdżone, bo stawiają im bardzo mały opór - tłumaczy dr Hu.

  Insekty przyłączają się do kropel i lecą razem z nimi w dół. Inaczej mówiąc, otaczają się kokonem wody.

  Bez oporu

  Profesor wyjaśnia strategię komara jeszcze w inny sposób. Kiedy poruszający się obiekt wpada na inny, dochodzi do wytrącenia energii, co powoduje znaczące szkody. Dzieje się tak, gdy samochód jadący z prędkością 50 km/h uderza w ścianę. Mur i konstrukcja auta wspólnie absorbują energię samochodu w ruchu i dochodzi do poważnych zniszczeń.

  Komar w bardzo niewielkim stopniu absorbuje energię kropli, dlatego nie ulega zmiażdżeniu.

  Sucha strona mocy

  Uniknięcie kolizji to dopiero połowa dramatu. W chwili gdy dostanie się we wnętrze kropli, musi znaleźć sposób, by się z niego uwolnić, zanim spadnie na ziemię.

  Otóż komarze ciało pokryte jest wodoodpornymi włoskami. Nie zwilżają się, dlatego komar może szybko uciec z wnętrza kropli. I zawsze mu się to udaje. Wszystkim insektom podglądanym przez zespół dr Hu zetknięcie z kroplą uszło na sucho.

  Według naukowców sztuczki stosowane przez insekty mogą w przyszłości pomóc w zaprojektowaniu latających robotów, które będą tak samo jak komary odporne na działanie żywiołów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ilustracja
  to coś nie je warzyw tylko krew, dlatego trzeba je tempić
  ~bear /2012-06-25 19:08
 • Błędna ilustracja
  Kto wybierał ilustrację? Przedstawia ona nie komara, ale koziółkę warzywną.
  ~Einfall /2012-06-12 15:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...