Dlaczego najsmaczniejszy owoc świata śmierdzi?

Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoce
Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoce
TVN Meteo Active
Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoceTVN Meteo Active

Durian wydziela wyjątkowo intensywny i niezbyt zachęcający zapach padliny. Naukowcy z Singapuru przebadali kod genetyczny tego owocu i rozwikłali zagadkę jego charakterystycznego odoru.

Już w 2012 roku niemieccy naukowcy z Centrum Badawczego Chemii Spożywczej we Freisingu odkryli, że za intensywnym zapachem duriana stoi aż 41 odorantów - substancji posiadających zapach - przy czym aż 24 są charakterystyczne jedynie dla tego owocu.

Dopiero w tym roku naukowcy z Singapuru opublikowali artykuł w czasopiśmie naukowym "Nature Genetics", w którym stwierdzili, że powstanie tak wielu odorantów w jednym - często uchodzącym za najsmaczniejszy na świecie - owocu nie jest dziełem przypadku, lecz genetyki.

Oda do odoru

- Teraz, gdy znamy szereg sekwencji genomu tego owocu, możemy porównywać go z owocami, których sekwencje są powszechnie znane naukowcom - stwierdził jeden z autorów raportu Patrick Tan, który prowadzi swoje badania w Szkole Medycznej Dune-NUS w Singapurze. - Odkryliśmy wiele nieoczywistych cech tego owocu - między innymi to, że najbliższym "przodkiem" duriana jest owoc kakaowca - dodał.

Gdy już wiemy, że kakaowiec i durian są bliskimi krewnymi, wzajemne podobieństwa właściwie rzucają się w oczy: ich wnętrze i miąższ są miejscami jak dwie krople wody. Lecz to miłość, a nie podejrzliwość skłoniła Tana oraz jego kolegę Bin Tean Teha do sekwencjonowania genomu tego cuchnącego owocu.

- Ten owoc fascynuje mieszkańców naszej części świata - przyznaje Tean Teh. - My go zwyczajnie kochamy, a zmysł badawczy podpowiedział nam, że powinniśmy mu się bliżej przyjrzeć - dodał. - Chcielibyśmy udzielić odpowiedzi na najbardziej oczywiste pytania, jak choćby: skąd bierze się jego intensywny zapach? - zastanawiał się Tan.

Cudowny gen

Tean Teh i Tan wykorzystali trzy odmienne metody sekwencjonowania DNA, a gdy zestawili ze sobą wyniki wszystkich badań, ostatnie elementy układanki wskoczyły wreszcie na swoje miejsca. Dzięki aparaturze Illumina udało się wykryć drobne wariacje w podstawowych partiach kodu DNA poprzez analizę jego krótkich odcinków, a tym samym uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat tych właśnie odcinków.

Problem pojawia się w chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że badanie niewielkich fragmentów kodu nie oddaje całej prawdy. Aby zrozumieć, jak wygląda tak zwane "rusztowanie DNA", a więc jego obraz w makroskali, nie wystarczy poddanie analizie wszystkich jego elementów składowych. Niezbędne okazuje się zrozumienie, czym durian różni się od swojego krewnego, kakaowca, i czemu.

Kakaowiec to nie jedyny krewny duriana - jest nim również bawełna, jednak to do ciemnego i aromatycznego owocu kakaowca jest mu zdecydowanie bliżej. Obie te rośliny miały jednak sporo czasu na to, by zacząć się od siebie różnić.

- Porównaliśmy kod genetyczny duriana i kakaowca, dwóch roślin, które są blisko ze sobą spokrewnione. Odkryliśmy, że jedynie durian przeszedł przez cały proces duplikacji genomu - stwierdził Tan. Oznacza to, że durian powielił te partie kodu, które niegdyś dzielił z kakaowcem, raz po raz je dublując.

W pułapce duplikatów

Całkowita duplikacja genomu oznacza, że podczas gdy pierwotny fragment kodu dalej pełni swoją dotychczasową funkcję, to jej duplikat ma możliwość obrania innej "ścieżki", odpowiadając przy tym za wykształcenie całkowicie nowych cech - jak choćby porowata lub kolczasta skorupa i wyrazisty zapach.

- To tak, jakbyś się sklonował i zlecił swojej kopii, by odrabiała za Ciebie pracę domową, gdy ty wyjdziesz na dwór i zajmiesz się czymś zupełnie z innej beczki - stwierdził Tan.

Zastanówmy się nad tym chwilę: gdy my wykonujemy szereg dotychczasowych czynności, nasza kopia ma możliwość specjalizowania się i nabywania nowych kompetencji, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykształcić szereg całkowicie nowych cech i umiejętności. Tak właśnie stało się z durianem, tyle że w tym przypadku owoc ten postawił na cechę zupełnie niezrozumiałą - smród.

Durian ciężko pracował na swój charakterystyczny odór - nie tylko przeprowadził pełną duplikację genomu, która umożliwiła mu pojawienie się nowych cech, ale też zadbał o zawiązywanie się w nim związków chemicznych na bazie siarki, którym zawdzięcza swój zapaszek.

Smrodliwy przedmiot pożądania

- To podwójne zwycięstwo - stwierdził Tan i zauważył, że durian nie tylko wykształcił sobie charakterystyczny fetor, ale też zaprzęgł do roboty swój kod genetyczny, by ten zapach niósł się jak najdalej. Czemu? Odpowiedź jest prosta.

Paskudny zapach owocu przyciąga orangutany i inne wielkie małpy, które zajadają duriany aż im się uszy trzęsą. Ziarna, których to małpy nie są w stanie strawić, przy pierwszym wypróżnieniu odnajdują nową glebę, na której durian może kwitnąć i owocować.

Badacze liczą na to, że dokładne zgłębienie kodu genetycznego tego owocu umożliwi wyhodowanie jego udoskonalonej wersji. Durian jest tak bogaty w cukry, że cukrzycy powinni się go wystrzegać w nadmiernych ilościach, dlatego pożądana byłaby całkowicie nowa jego odmiana. Póki co musimy zadowolić się rozwiązaniem zagadki jego intensywnego zapachu, a także ciepło myśleć o tych, którzy poświęcili jej swoje badania - oraz nozdrza.

Autor: sj/map / Źródło: popsci.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Jaka aura będzie towarzyszyła nam w święta? Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura miejscami sięgnie 25 stopni Celsjusza. Nie wszędzie ciepła pogoda pójdzie w parze z warunkami zachęcającymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alerty IMGW przed silnym wiatrem zostały wydane w części kraju. W Wielki Piątek niebezpiecznie może być do późnych godzin wieczornych. Jak wynika z prognozy zagrożeń, również kolejne dni mogą przynieść powrót silnych podmuchów.

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burza Nelson przechodzi nad Hiszpanią, przynosząc ze sobą silne podmuchy wiatru i wysokie fale. Jak podały lokalne media, w czwartek zginęły co najmniej cztery osoby, które zostały porwane przez wzburzone fale morskie. Groźna aura utrzyma się co najmniej do Wielkanocy.

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Źródło:
El Pais, AEMET, tvnmeteo.pl

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana także "Matką smoków", jest widoczna na nieboskłonie. Obiekt właśnie zbliża się do Słońca i Ziemi, a najlepszy moment na jej obserwację przypadnie w weekend. Warto wykorzystać ostatnią szansę na jej podziwianie, ponieważ na kolejną będziemy musieli poczekać ponad 70 lat.

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Źródło:
PAP, ESA

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it