Informacje

 • Do końca obecnego stulecia Arktyka może pozbyć się pokrywy lodowej

  01-04-2014 08:51

  Coraz dłuższy sezon topnienia arktycznych lodów

  W niektórych miejscach sezon topnienia co 10 lat wydłuża się o 11 dni

  NASA

  Co 10 lat sezon topnienia pokrywy lodowej Arktyki wydłuża się o kilka dni - donoszą naukowcy z NASA i z National Snow and Ice Data Centre. Istnieje ryzyko, że do końca obecnego stulecia Ocean Arktyczny latem będzie całkowicie pozbywać się lodu.

  W ciągu ostatnich siedmiu lat zasięg lodów Arktyki znacząco się zmniejszył. - Arktyka staje się coraz cieplejsza i to właśnie jest przyczyną wydłużenia sezonu topnienia - powiedziała Julienne Stroeve, która prowadziła badania.

  Według ekspertów coraz dłuższy okres topnienia lodu prowadzi do tego, że oceany pochłaniają i magazynują coraz więcej promieniowania słonecznego. W efekcie tego, proces topnienia staje się jeszcze bardziej intensywny.

  Topnienie dłuższe o 11 dni

  By dokładnie przeanalizować to, co dzieje się z pokrywą lodową Arktyki, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z programu Defense Meteorological Spacecraft. Dzięki temu zyskali mnóstwo obrazów, z których wyczytali dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu topnienia śniegu i lodu.

  Na tym etapie badania zauważyli, że okres ten wydłuża się na "obu końcach" - wcześniej się rozpoczyna i później kończy. Okazało się, że niektóre obszary, np. Morze Beauforta czy Morze Czukockie co dekadę zamarzają od 6 do 11 dni później.

  Jesień utrudnia prognozy

  Naukowcy zaznaczyli jednak, że trudno jest prognozować konkretną datę początku procesu zamarzania. Jedną z przyczyn jest "wyjątkowo zmienna jesienna pogoda".

  - Podsumowując zamarzanie następuje coraz później, ale nie możemy powiedzieć czy danego roku rozpocznie się ono szybciej czy później - zaznaczyła Stroeve.

  Potężny magazyn ciepła

  Kolejną fazą badania była analiza zmian ilości energii słonecznej pochłanianej przez lód i ocean. Naukowcy przyjrzeli się temu, jak zmienia się temperatura powierzchni morza i przeanalizowali wahania albedo tych powierzchni od maja do października.

  Zauważono, że pokrywa lodowa i ocean absorbują (pochłaniają) coraz więcej promieniowania słonecznego. I tu koło się zamyka, bo jak zaznaczają eksperci "czym wyższy poziom absorpcji, tym więcej ciepła jest magazynowanego, a co za tym idzie - roztopy mają znacznie większy zasięg".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ropa
  To niech przestaną wytapiać lodowce żeby dostać się do ropy
  ~takitam /2014-04-01 11:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...