Informacje

 • Dobre prognozy dla Roswell. Ekipa szykuje się na niedzielę

  11-10-2012 12:24

  "Jeśli pogoda będzie dobra, to zaczniemy przygotowywać się w niedzielę"

  Jeszcze nikt nie skakał z tak wysoka

  TVN24, fot. redbullcontentpool.com

  - Jeśli pogoda będzie dobra, to zaczniemy przygotowywać się do startu w niedzielę - zapowiada Art Thompson, dyrektor techniczny misji Stratos. Jak informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, szanse na dobrą pogodę tego dnia wynoszą 75 proc.

  - Prognoza pogody dla Roswell na niedziele daje nadzieję na powodzenie operacji Stratos. W niedzielę rejon Roswell znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Ma być słonecznie, a temperatura wyniesie od 10 st. C rano do 26 st. C po południu - informuje Arleta Unton-Pyziołek.

  Praktycznie bez wiatru

  Również wiatr ma być pomyślny dla powodzenia operacji Stratos. Masy powietrza rozwiną jedynie nieznaczną prędkość: przy powierzchni ziemi (do 10 m wysokości) od 1 do 12 km/godz., czyli 0,5 do 3,5 m/s.

  Jak informuje synoptyk TVN Meteo, prawdopodobieństwo takiego przebiegu pogody wynosi ok. 75 procent.

  Roswell pełne wiary

  W Roswell, gdzie przebywa ekipa odpowiedzialna za skok Baumgartnera, panują optymistyczne nastroje.

  Poprzedni rekordzista w skoku z 1960 roku, obecnie wspierający Baumgartnera, Joe Kittingera podkreśla determinacje ekipy z Roswell. - Musieliśmy zawiesić misję, ale się nie poddajemy tak łatwo. Ciągle przed nami jest wyzwanie, na miejscu jest ekipa i sprzęt a Felix jest gotowy - stwierdził Kittinger.

  Art Thompson, dyrektor techniczny misji, jest cierpliwy. - Zaczniemy nasze przygotowania w sobotę wieczorem od sprawdzenia pogody. Jeśli wszystko będzie przebiegać sprawnie, jeśli pogoda będzie dobra, to zaczniemy przygotowywać się do startu w niedzielę - powiedział Thompson.

  Nieudana próba

  Bicie rekordu przez Austriaka Felixa Baumgartnera planowano początkowo na poniedziałek, ale z powodu prognozowanego porywistego wiatru i zbyt niskiej temperatury w rejonie Roswell przeniesiono go na wtorek. Także tego dnia z powodu wiatru kilkakrotnie opóźniano start ogromnego balonu, aż w końcu o godzinie 19.30 zdecydowano się odwołać skok.

  Z powodu pojemności balonu - 850 tys. metrów sześciennych - nie było możliwe jego użycie przy porywach wiatru przekraczających 9,7 km/h.

  Po nowy rekord

  43-letni Baumgartner zamierza pobić ustanowiony 52 lata temu światowy rekord wysokości skoku spadochronowego, przekraczając zarazem jako pierwszy człowiek prędkość dźwięku podczas swobodnego spadania. Jeśli wszystko się powiedzie, pobite zostaną także rekordy najwyższego lotu załogowego balonem oraz najdłuższego spadku swobodnego.

  Balon ma w czasie lotu trwającego do trzech godzin wynieść śmiałka na wysokość dokładnie 36 576 metrów, czyli trzy razy wyżej niż pułap osiągany przez odrzutowce. Temperatura sięgnie minus 70 stopni Celsjusza.

  Transmisja kolejnej próby skoku w TVN24 i tvn24.pl.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • TVN SRACZKI dostało na punkcie tego skoku.....
  chyba ten skoczek to ma korzenie israelskie......
  ~kobek /2012-10-11 13:06
 • ~paweld Ja ci napiszę tylko tyle, że jak chcesz się wymądrzać
  to zajrzyj wcześniej do słownika.
  ~ku1 /2012-10-11 11:47
 • @DO PRAWIE WSZYSCY
  Ten skok raz, ze sprawdzi pewne technologie, nowatorskie, ktore pociagna za soba rozwoj ogolnodostepnych rozwiazan (komentarz do tej czesci zdania bedzie pozniej), to dwa pokaza jaka jest granica wytrzymalosci ludzkiej psychiki/organizmu. Teraz komentarz, krotki bardzo...; 1. jesli ktos uwaza, ze rozwoj i sprawdzanie technologii jest BE nie wywali do smietnika i nigdy nie uzywa: butow na rzepy (wynalazek NASA na potrzeby programu Apollo); zamki w portkach do smietnika rowniez. 2. polar, ot kapota w ktorej jest cieplo, rowniez wynalazek najpierw nowatorski, teraz rozpowrzechniony bardziej niz mrowki. Koniec komentarza. A jak ktos mi napisze, ze tą kase wsadzona w ten projekt lepiej przeznaczyc na glodne dzieci albo badanie "brzozy" to niech idzie sie schowac w scieku...przez takich postep technologiczny jest hamowany! Koniec. :-)
  ~paweld /2012-10-11 11:24
 • echh
  A cóż ważniejszego się wydarzyło?
  ~ciekaaawy /2012-10-11 10:08
 • Taaa
  Grunt, że logo sponsora się wszędzie za darmo pojawia. Pewnie ze trzy razy jeszcze przełożą.

  btw.
  Stratos jest jeden.
  ~WildHorse /2012-10-11 10:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...