Informacje

 • Droga Mleczna tak dokładna jak nigdy dotąd

  24-02-2016 18:22

  ESO opublikowało najnowszy przegląd naszej Galaktyki

  Fragment drogi mlecznej z ESO

  Fot. ESO, film: ESO/APEX/ATLASGAL consortium/NASA/GLIMPSE consortium/ESA/Planck. Music: Johan B. Monell

  Naukowcy zakończyli przegląd naszej Galaktyki. Z tej okazji opublikowali ośmiominutowy film, na którym widoczna jest cała płaszczyzna i podzielili się szeregiem zdjęć, które zostały wykonane radioteleskopem APEX. Jest to pierwszy tak dokładny przegląd Drogi Mlecznej w historii.

  Teleskop APEX jako pierwszy stworzył mapę całej widocznej płaszczyzny Drogi Mlecznej. Jest to widok z półkuli południowej (tam stoi teleskop) w zakresie promieniowania submilimetrowego, czyli między promieniowaniem podczerwonym a radiowym. Jest to najdokładniejszy przegląd jaki kiedykolwiek wykonano z przestrzeni kosmicznej.

  Cudowna maszyna

  Radioteleskop APEX ma 12 metrów średnicy. Znajduje się na wysokości 5100 m n.p.m., na płaskowyżu Chajnantor, na pustyni Atacama w Chile. Maszyna pozwala na badanie chłodnego Wszechświata: gazu i pyłu o temperaturze zaledwie kilkudziesięciu stopni powyżej zera absolutnego.

  Sercem teleskopu są bardzo czułe instrumenty. Jeden z nich – LABOCA (LArge BOlometer Camera) mierzy docierające do teleskopu promieniowanie,  rejestrując delikatny wzrost temperatury wywoływany przez promieniowanie na detektorze. Instrument może wykryć emisję od chłodnych, ciemnych pasm pyłu przesłaniających promieniowanie gwiazd.

  Innowacyjna mapa

  Nowe zdjęcia obejmują większość regionów gwiazdotwórczych Drogi Mlecznej widocznej z półkuli południowej. Jest to obszar nieba o długości 140 stopni i szerokości 3 stopni, czyli są ponad cztery razy większe od pierwotnych map wykonywanych przez astronomów. Charakteryzują się także wyższą jakością, dzięki temu, że niektóre obszary były powtórnie badane w celu uzyskania jednorodnych danych na całym obszarze badania.

  Połączone dane

  Nowe opublikowane zdjęcia uzupełniają obserwacje wykonane przez satelitę Planck (ESA). Połączenie danych z Plancka oraz APEX pozwoliło astronomom na odkrycie emisji rozłożonej na większym obszarze nieba i oszacowanie z niego zawartości gęstego gazu w wewnętrznych obszarach Galaktyki. Dane z przeglądu posłużyły także do stworzenia kompletnego katalogu chłodnych i masywnych obłoków w rejonach powstawania nowych generacji gwiazd.

  - Przegląd zarejestrował obszary formowania się kolejnych generacji gromad i gwiazd o wysokiej masie. Łącząc te dane z obserwacjami z Plancka możemy zrozumieć ich związek z wielkoskalowymi strukturami olbrzymich obłoków molekularnych - mówi Timea Csengeri z Max Planck Institute for Radio Astronomy w Bonn, która kierowała pracami nad połączeniem danych z APEX z danymi z Plancka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • czy ktoś czyta to co pisze?
  Może gość który pisze notatkę przeczytałby co pisze..
  1"Teleskop APEX jako pierwszy stworzył mapę całej widocznej płaszczyzny Drogi Mlecznej. Jest to widok z półkuli południowej "-> czyli stworzona została mapa drogi mlecznej widoczna z półkuli Południowej a nie cała. Bo z półkuli północnej tez można drogę mleczną obserwować.No chyba że jakimś trafem ziemia obróci się w drugiej płaszczyźnie i też będziemy mogli oglądać południowe niebo.
  2.Teleskop jest na ziemi więc nijak nie może dokonać " przeglądu jaki kiedykolwiek wykonano z przestrzeni kosmicznej."
  kuba 111 gorszy sort /2016-02-24 21:34
 • Mapa
  jak już mamy tak dokładną mapę, to nic, tylko lecieć....
  ~Astro /2016-02-24 21:04
 • Spadające gwiazdy
  Czy na dzisiejszą noc były planowane jakieś roje meteorytów czy coś w tym rodzaju bo na niebie się takowe pojawiają.Okolice Białej Podlaskiej
  ~september7 /2016-02-24 20:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...