Informacje

 • Dzień, w którym zniknie Słońce. Wielkie widowisko nie dla wszystkich

  04-07-2017 17:39

  W sierpniu całkowite zaćmienie Słońca

  W Stanach Zjednoczonych będzie mozna zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca

  NASA

  21 sierpnia miliony par oczu spojrzą w niebo. Temperatura spadnie, a środek dnia w ciągu chwili zamieni się w zmierzch. Przez niecałe 200 sekund szczęśliwcy będą oglądać spektakularne całkowite zaćmienie Słońca.

  Zjawisko zostało nazwane Wielkim Amerykańskim Zaćmieniem, bo zobaczą je jedynie osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych.

  Długość obserwowania zjawiska będzie zależała od miejsca - maksymalnie 2 minuty i 40 sekund. Zaćmienie rozpocznie się około godziny 17 czasu uniwersalnego (GMT). Najlepiej widoczne będzie na terenie stanów: Oregon, Montana, Idaho, Wyoming, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa.

  Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy innych rejonów świata zupełnie nie doświadczą tego widoku. W Europie tarcza słoneczna będzie częściowo przysłonięta między innymi we Francji - około godziny 19:42 czasu miejscowego. Częściowe zaćmienie będzie także można zobaczyć w Hiszpanii i Portugalii, a także Wielkiej Brytanii. Na obejrzenie zaćmienia można liczyć również przebywając na obszarze Półwyspu Skandynawskiego.

  Nie tym razem

  W Polsce zjawisko niestety nie będzie widoczne. Ostatnie częściowe zaćmienie widoczne w naszym kraju miało miejsce 20 marca 2015 roku. Na następne przyjdzie nam poczekać do 2020 roku.

  Z kolei ostatnie całkowite zaćmienie widoczne nad Wisłą miało miejsce 30 czerwca 1954 roku. Trwało 2 minuty i 39 sekund.

  Gotowi na zaćmienie

  Ci z nas, którzy będą mieli okazje obserwować sierpniowe zaćmienie w Europie czy USA, powinni się do tego odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w specjalne akcesoria. Do wyboru mamy różnego rodzaju  filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej czy też kamery otworkowe. Należy unikać bezpośredniego patrzenia w kierunku Słońca bez żadnej ochrony.

  Zaćmienie Słońca występuje wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. W odpowiednich miejscach na Ziemi tarcza słoneczna przesłonięta jest całkowicie, w innych tylko częściowo. Ten fenomen przedstawia również możliwość zaobserwowania korony słonecznej oraz chromosfery gwiazdy (czyli cienkiej powłoki atmosfery słonecznej).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do Diomed44
  Za ten telewizor masz u mnie piwo uśmiałem się do łez :)
  ~rs1 /2017-07-05 07:40
 • czytanie ze zrozumieniem
  W artykule jest napisane, że w Europie będzie widoczne częściowe, a nie pełne, zaćmienie.
  ~spostrzegawczy /2017-07-05 07:21
 • Ze słońcem jest mały problem, który na Ziemi odczuwamy.
  Gwałtowne zdarzenia pogodowe jakie mamy obecnie spowodowane są nierównomierną pracą słońca. Jeśli jedna z teorii ma rację, będziemy mieli najzimniejszy lipiec od dziesięcioleci (15-29.07). Najgorsze jest to, że naukowcy są w kropce. Jest wiele teorii i nie można być czegokolwiek pewnym. NASA też wydaje różne komunikaty. Tak czy inaczej spodziewajmy się gwałtownych zjawisk pogodowych. Miejmy nadzieję, że nie będzie powodzi.
  ~slniedesz /2017-07-05 00:01
 • Pytanie:
  a czy w Szwecji bedzie widoczne?
  ~Marlenislaw Szwecja /2017-07-04 22:37
 • Wielkie Amerykanskie zacmienie - ci ktory beda je chcieli zobaczyc w EU :)
  W artykule jest napisane, ze widoczne bedzie tylko w US. W dlaszej czesci czytamy , ze jek bedziemy chcieli je zobaczyc w EU to musimy zaopatrzyc sie w specjalne akcesoria :) Chyba w telewizor :)
  ~Diomed44 /2017-07-04 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się w zasięg wyżu znad Włoch, tylko na pó...