Informacje
 • Dziwne smugi na Morzu Kaspijskim

  26-04-2016 12:50 Pojawiły się po roztopieniu lodu

  Smugi po topniejącym lodzie

  NASA Earth Observatory

  Po zimie natura budzi się do życia. Nie tylko na lądzie robi się zielono. Rośliny zakwitają także pod wodą. Na skutek roztopów na Morzu Kaspijskim powstały tajemnicze smugi.

  Na północnym Morzu Kaspijskim (w okolicy Wysp Foczych) powstały dziwne smugi. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zaczęli zastanawiać się skąd się wzięły. Na zdjęciu z 17 stycznia widać, jak akwen pokryty był lodem, a cztery miesiące później, 16 kwietnia lód zniknął, a na jego miejscu widnieją zielone obszary.

  - Rejon Wysp Foczych jest płytki, dlatego zdjęcia satelitarne uchwyciły zieloną roślinność z dna morza - powiedział Norman Kuring z NASA Goddard Space Flight Center. - To najprawdopodobniej trawa morska i algi - dodał.

  Naukowcy początkowo sądzili, że smugi wśród wodorostów mogły powstać po łowieniu ryb włokiem. Jednak okazało się, że większość linii zostało wyżłobionych przez lód.

  - Bez wątpienia większość z tych wstęg stworzyła topniejąca pokrywa lodowa - potwierdził Stanislav Ogorodov, naukowiec z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

  Dziwne zachowanie lodu

  Specjalista dodał, że Morze Kaspijskie w tym rejonie jest głębokie na około 3 metry. Lód ma grubość około pół metra. Pokrywa lodowa, która cały czas jest w ruchu, powoduje, że lód nachodzi na siebie, przez co dotyka dna i szoruje po nim. Dzięki temu powstają smugi w zakwitających na dnie algach.

   

   

   

   

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...