Informacje

 • Eksperci radzą: jedzcie robaki! "Są zdrowe i chronią przed otyłością"

  13-05-2013 18:41

  FAO: Spożywanie owadów przynosi ogromne korzyści zdrowotne

  Okazuje się, że zachęcanie ludzi do jedzenia chrząszczy, gąsienic i mrówek może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa żywności i przeciwdziałać otyłości. Eksperci ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) twierdzą, że spożywanie owadów przynosi ogromne korzyści zdrowotne, a mimo tego świat zachodni się ich wystrzega.

  - Gusta się zmieniają, prawda? Tak samo mieliśmy z sushi. 20 lat temu nikt nie jadł sushi, bo to surowa ryba i nikt jej nie lubił - przekonuje Eva Muller z FAO. Tak samo miałoby się stać z owadami, które już teraz są przysmakami restauracji w całej Europie.

  Według ONZ nawet 2 mld ludzi na całym świecie żywi się owadami i szacuje się, że ponad 1,9 tys. gatunków insektów jest jadalnych, m.in. koniki polne, temity i muchy. Za przysmaki te owady uważane są w Afryce i Azji.

  Jedz robaki

  Kameruńczycy chwalą sobie właściwości zdrowotne owadów. - Jem robaki, bo są bardzo pożywne, odżywiają organizm, nie są zbyt tłuste, ale mają całą masę dobrych składników. Jeśli je jesz cały czas, będziesz bardzo rzadko chorował - uważa Steve Abada.

  W poniedziałkowym oświadczeniu FAO i Uniwersytet Wageningen zachęcają do konsumpcji owadów, która przynosi korzyści ekonomiczne i środowiskowe.

  Źródło białka

  FAO policzyło, że w ciągu dnia w środku sezonu afrykańska kobieta jest w stanie zebrać cztery plastikowe butelki wypełnione konikami polnymi. Może je sprzedać za ok. 15 euro.

  Eva Muller twierdzi, że owady mogłyby być źródłem białka w diecie. - W kulturach zachodnich, gdzie mamy ogromny problem z otyłością i nadwagą, owady mogłyby być odżywczym elementem posiłków i pomogły utrzymać zdrową dietę - powiedziała.

  W porównaniu do roku 1980 liczba ludzi otyłych uległa podwojeniu i dotyczy ok. 500 mln osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pycha
  a ja własnie zajadam robaki, takie w dżemiku od babci, prosto ze wsi i to z bułeczką drożdżową, mniam :-) Moja babcia zawsze jak maliny rwie to razem z robakami, bo ona niedowidzi :-) Potem robi dżemy i kiedyś mnie to brzydziło, ale taraz już mi to wali, a jeszcze wiem, ze sie zdrowo odżywiam, he, he ;-)
  ~Dzika_Dzioucha /2013-10-15 02:32
 • samo zdrowie
  jedzmy robale i szczaw .....
  ~mag /2013-05-15 15:05
 • smacznego
  Nie byłem zwolennikiem jedzenia robali, ale jeśli Tusk i Niesiołowski OSOBIŚCIE przed KAMERAMI zaprezentują ich spożywanie - zmieniam zdanie.
  ~Novicjusz /2013-05-14 13:30
 • owady to nie robaki !!!!
  Ten kto pisał ten arytkuł nie miał minimalnej wiedzy biologicznej.
  Robaki to - tasiemce, owsiki, pijawki, glisty ludzkie !!!!!
  ~farmaceuta /2013-05-14 12:23
 • chyba kogos pogieło!!!
  zebys jeszcze robale miał wpir***c jak ikre co ruscye sie nią zachwycają....polska to nie rynsztok!!! najpierw niech posłowie i rzad pokaże jak wpier***ą to i ja spróbuję:)
  ~kaszub /2013-05-14 00:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Mokra i chłodna aura ma się ku końcowi. Na mapach pogody widać wyż, dzięki które...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie w zasięgu wyżu znad Morza Białego, jedynie ...