Informacje

 • El Nino potęguje globalne ocieplenie. "Marzec
  i kwiecień również będą wyjątkowo ciepłe"

  14-03-2016 20:24

  Trwa niezwykle ciepły okres

  El Nino potęguje globalne ocieplenie. "Marzec <br />i kwiecień również będą wyjątkowo ciepłe"

  Wiosna globalnie ma być anormalnie ciepła

  mountpleasantgranary.net

  W poniedziałek naukowcy powiadomili, że globalne ocieplenie i zjawisko El Nino, działając wspólnie potęgują zmiany klimatyczne na Ziemi. - Marzec i kwiecień również będą wyjątkowo ciepłe - zapowiadają specjaliści.

  W lutym 2016 roku średnia globalna temperatura powietrza była o 1,35 st. C wyższa od średniej wieloletniej z tego samego miesiąca. Według danych amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, średnia temperatura powietrza na całym świecie podczas tegorocznego lutego była najwyższa od 1951 roku. Jest to także najwyższe odchylenie od średniej dla danego miesiąca na przestrzeni lat. Poprzednim rekordzistą był styczeń 2016 roku, na co przyczyniło się wydzielanie gazów cieplarnianych do atmosfery oraz jednocześnie występowanie zjawiska EL Nino, które uwalnia ciepło z wód Pacyfiku do atmosfery.

  Phil Jones z Climatic Research Unit powiedział, że na tegoroczne odchylenia od średniej wieloletniej wpływa El Nino.

  - Opierając się na El Nino z 1998 roku, marzec i kwiecień również będą wyjątkowo ciepłe - powiedział Jones.

  Szczyt klimatyczny

  Jean-Noel Thepaut specjalista z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF twierdzi, że długoterminowy trend ocieplenia klimatu powoduje, że obietnice i decyzje podjęte na szczycie klimatycznym w Paryżu w grudniu 2015 roku, stały się bardzo pilne. Podkreślił, że 15 z 16 najcieplejszych lat od początków pomiarów meteorologicznych, wystąpiło w XXI wieku. Czyli każdy rok po 2000 roku był w czołówce najcieplejszych, jakie zanotowano od 1880 roku.

  W celu zmniejszenia niekorzystnych skutków zmian klimatu władze ze 195 państw z całego świata w grudniu 2015 roku na szczycie klimatycznym w Paryżu zadeklarowało ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Do 2100 roku ma znaczącą wzrosnąć pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Należy odejść od paliw kopanych, które są głównym emitorem dwutlenku węgla do atmosfery.

  Groźne skutki

  Naukowcy apelują, żeby nie doprowadzić do momentu, kiedy średnia temperatura na Ziemi będzie wyższa od tej sprzed rewolucji przemysłowej o 2 st. C. David Carlson, specjalista ze Światowej Organizacji Meteorologicznej podał, że globalne ocieplenie wywołuje bardziej potężne ulewy, powodzie, a także susze oraz wzrastający poziom wód oceanów.

  Mało lodu

  Oddziaływanie globalnego ocielenia i El Nino wpływa także na pokrywę lodową na naszej planecie (zobacz to na poniższym filmie). W styczniu zanotowano najniższą ilość lodu w Arktyce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • poza Polską
  mam zdjęcie z 9 marca 2009 roku i tyle samo śniegu co dziś, wydaje się że globalne ocieplenie może jest ale poza naszym krajem gdyż pogoda nie odbiega sprzed 7 lat.
  ~reksio /2016-03-15 06:43
 • ...
  ziemia umiera
  ~sun /2016-03-14 23:02
 • Polskę to ominie
  W Polsce i tak będzie zimno. Tu nawet dziś, w poniedziałek, padał śnieg z deszczem, a wydawałoby się rano, że w końcu poświeci trochę słońca.
  ~sek /2016-03-14 20:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...