Informacje
 • Europa z Ameryką idą na czołowe zderzenie

  18-06-2013 14:25 "U wybrzeży Portugalii powstaje zarodkowa strefa subdukcji"
  Europa z Ameryką idą na czołowe zderzenie

  Bierna krawędź na Oceanie Atlantyckim staje się aktywna

  NOAA

  Europa zaczyna zbliżać się do Ameryki. Australijscy naukowcy odkryli, że u wybrzeża Portugalii nasuwają się na siebie płyty tektoniczne. Połączenie kontynentów nastąpi za około 220 mln lat.

  Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii. Podczas badań dna oceanu odkryli pierwsze oznaki ewentualnego zamykania się Oceanu Atlantyckiego w postaci tzw. „zarodkowej” strefy subdukcji u wybrzeży Portugalii.

  Reforma kontynentów po raz czwarty

  Takie strefy subdukcji powstają, gdy jedna płyta tektoniczna zaczyna przesuwać się pod drugą. Według geologów ta nowa strefa sygnalizuje początek nowej fazy w cyklu Wilsona, czyli serii wydarzeń, nazwanej na cześć kanadyjskiego geofizyka Johna Tuzo Wilsona, który stwierdził, że planety basenów oceanicznych okresowo zamykają się i otwierają w ciągu milionów lat. Takie zjawisko rozpadania się i reformowania kontynentów działo się już co najmniej trzy razy w geologicznej historii Ziemi.

  - To, co odkryliśmy, to początki uaktywniania się krawędzi pasywnej (red.: krawędź pasywna to granica pomiędzy litosferą kontynentalną a oceaniczną w obrębie jednej płyty tektonicznej). To zarodkowa strefa subdukcji – mówi główny autor odkrycia, João Duarte z Uniwersytetu Monash.

  Pierwsze konsekwencje już za nami

  To przesuwanie się płyt u wybrzeży Portugalii w geologicznej skali czasu jest zjawiskiem bardzo młodym. Naukowcy z Uniwersytetu Monash twierdzą, że mogło je zapoczątkować katastrofalne trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 r., podczas którego miasto obróciło się w pył i zginęło 60 tys. osób. To od tamtego wydarzenia zaczęła rodzić się nowoczesna sejsmologia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • EUSA
  Tak, będziemy mieć w końcu Unię Euro-Amerykańską albo stany zjednoczonej Europy!
  ~Kroolik /2013-06-18 15:48
 • HA, ha, ha, ha
  to chyba Grzbiet Śródatlantycki zaczął od teraz wciągać dno Atlantyku - bo jak dotąd to wpływała z niego magma i rozpychała dwie płyty - widać to na Islandii. A moze to autor artykułu nieźle "wciągnął" przy wymyślaniu tematu...
  ~ONeill /2013-06-18 15:19
 • Wizy
  Może wtedy ze względu na bliskość terytorialną zniosą nam w Usa wizy ;-)
  ~jjj /2013-06-18 15:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...