Informacje
 • Europejczycy coraz wyżsi. Urośli 11 centymetrów w ciągu stu lat

  02-09-2013 14:12 Poprawa standardów życia wspomaga wzrost organizmu
  Europejczycy coraz wyżsi. Urośli 11 centymetrów w ciągu stu lat

  Włosi urośli dopiero po drugiej wojnie światowej

  Shutterstock

  Lepsze warunki życia, nowoczesny model rodziny i urozmaicona dieta. To wszystko doprowadziło do tego, że między połową XIX wieku,a latami 70. XX wieku przeciętny Europejczyk stał się o 11 cm wyższy.

  Naukowcy z University of Essex przeanalizowali setki danych dotyczących przecietnego wzrostu mężczyzn z 15 krajów europejskich, którzy przyszli na świat od połowy XIX wieku do połowy XX wieku. Zebrane informacje pochodziły z rejestrów poborowych i przekrojowych i uwzględniono w nich jedynie mężczyzn, ponieważ nie istnieją wystarczające dane z tego okresu dla kobiet.

  Zdrowsi znaczy wyżsi

  Pomimo tego, że geny są determinującym czynnikiem wzrostu, nie można na ich podstawie wytłumaczyć tego, co stało się ze wzrostem na przestrzeni życia 4-5 pokoleń. Badacze tłumaczą, że na wzrost człowieka wpływa to, co dzieje się w pierwszych 2 latach życia człowieka, czyli wskaźnik chorób. A ten stale się poprawia.

  - Na taki wzrost nie ma żadnego ewolucyjnego tłumaczenia. W XX wieku żyli ludzie, którzy wcześniej nie byliby w stanie przetrwać - wytłumaczył prof. Tim Hatton z University of Essex.

  Wzrost skutkiem nowoczesności

  Kolejny czynnik to nowoczesny model rodziny. Obecnie kobiety rodzą mniej dzieci, a to według naukowców oznacza, że podnosi się standard sanitarny, jak również oziom dochodów i wiedzy na temat zdrowia i odżywiania.

  Wojny i kryzysy nie zatrzymały rozwoju

  Co ciekawe, badania wykazały, że w północnej części Europy w okresie wojen i kryzysu gospodarczego (przed wprowadzeniem publicznego systemu opieki zdrowotnej) odnotowano przyspieszenie wzrostu. Naukowcy tłumaczą to długofalowymi skutkami poprawiającej się higieny i odżywiania. W krajach południowej Europy gwałtowne przyspieszenie wzrostu nastąpiło dopiero po drugiej wojnie światowej, ponieważ dopiero wtedy w tych krajach odnotowano wzrost dochodów i poprawę warunków życiowych.

  Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że ich badanie przynosi więcej pytań niż odpowiedzi i należy zastanowić się nad tym, co robić, żeby systematycznie poprawiać stan zdrowia człowieka.

  Wyniki opublikowano w "Oxford Economic Papers".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Od wczoraj do dzisiaj
  przybylo mi w pasie 2cm ...i mam klopot bo teraz potrzebuje 2 lusterka.
  ~Maciej /2013-09-03 17:06
 • W pasie
  to mi przybylo 33 cm i to w ciagu Dekady.
  ~Maciek /2013-09-02 23:38
 • No tak, ale jak się to ma do faktu, że np.
  Włosi i Hiszpanie, to w większości cięci z metra kurduple nie więksi od Chińczyków. Z Chińczykami to też zresztą różnie, masowo wydłużają się Lizarowem i łykają hormon wzrostu.
  ~mniamek /2013-09-02 16:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...