Falcon wystartował. Elon Musk: "Ziściło się to, co szalone"


We wtorek agencja kosmiczna SpaceX wystrzeliła w kosmos największą spośród swoich rakiet, Falcon Heavy. I choć pogoda nie dopisała, a start dwukrotnie opóźniano, to rakiecie - wraz z nietypowym ładunkiem - udało się wystartować. Nie obyło się jednak bez perturbacji.

Falcon Heavy o wysokości 23-piętrowego budynku wystartował we wtorek o godzinie 21.45 polskiego czasu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral. Ze względu na warunki pogodowe start był dwukrotnie przekładany. Początkowo miał się odbyć o godzinie 19.30 naszego czasu, został przesunięty na 21.05, a następnie na 21.45.

Ostatecznie jednak niemal wszystko poszło zgodnie z planem. Dwie poboczne stopnie rakiety oddzieliły się od jej głównej części i z powodzeniem wylądowały na ziemi. Na konferencji prasowej po wystrzeleniu rakiety, założyciel agencji Elon Musk poinformował media, że główny stopień uderzył w Atlantyk, a jego odłamki uszkodziły poważnie pływającą platformę dla dronów.

Na pokładzie rakiety znalazło się miejsce dla nieoczywistego ładunku: czerwonego samochodu Tesla Roadster.

Zobacz start rakiety:

Magnat z głową w chmurach

Elon Musk, magnat z Doliny Krzemowej przyznaje, że wszyscy odetchnęli z ulgą, gdy udało się wystrzelić rakietę.

- Miałem przed oczami taką ogromną eksplozję, samotne opony telepiące się drogą i logo naszej firmy zrzucone z nieba z wielkim hukiem. Na szczęście stało się coś zgoła innego - przyznał. - Ziściło się to, co szalone - dodał.

Musk nie ukrywa, że ma nadzieję, że start Falcona rozpocznie okres kosmicznego wyścigu na nowo tak, jak miało to miejsce podczas Zimnej Wojny, gdy w szranki o podbój kosmosu stanęły Stany Zjednoczone i Związek Radziecki.

- Cóż, kosmiczne wyścigi to nie lada emocje - zapewnił.

A jakie są kolejne plany magnata? Nie ukrywa on, że pierwotnie chciał wykorzystać Falcona Heavy do zapewnienia dwóm osobom turystycznej wycieczki dookoła księżyca, ale zdecydował, że temu celomi lepiej przysłuży się rakieta o potężniejszych silnikach, Big Falcon Rocket.

Tak wyglądały dwie poboczne części rakiety podczas lądowania:

Widok ze środka samochodu:

Karol Wójcicki - popularyzator nauki tłumaczył w programie "Wstajesz i Wiesz" wyjątkowość tego wydarzenia.

- Dzisiaj chcemy zobaczyć, czy taki kolos będzie w stanie rzeczywiście podnieść się z ziemi. Widzieliśmy wielokrotnie start Faclona 9, dzisiaj to będą trzy falcony zlepione razem, łącznie 27 silników, które odpalą się równocześnie - tłumaczył we wtorkowy poranek Wójcicki.

Połączone rakiety wystartowały jako jedność, a następnie kolejno odłączyły się po tym, jak skończyło się paliwo. Wtedy zawróciły do lądowania. Drugi stopień, który ma ładunek, jest umieszczony na szczycie środkowego elementu i jest jednorazowego użytku.

Czytaj więcej o tym niezwykłym starcie także na tvn24.pl.

Tak schematycznie wygląda lot rakiety Falcon 9 w kosmos i powrót na Ziemię celem powtórnego wykorzystaniatvn24

Monstrum

- Elon Musk podbija dzisiaj stawkę i skleja ze sobą trzy rakiety tworząc najpotężniejszą rakietę od czasów Saturna 5. Chociaż Saturn 5 był od niej cięższy. Jednak jeśli chodzi o zdolność wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską, był nieporównywalnie gorszy - poinformował Karol Wójcicki.

- Zrobiłem małe podsumowanie najpotężniejszych rakiet: Atlas 5 - wyniesienie na orbitę ładunku na poziomie 20,5 tony, Delta Heavy potężna rakieta wynosząca ładunek o masie 28 ton i 300 kilogramów. Falcon Heavy przebija stawkę dwukrotnie: 63 tony na niską orbitę okołoziemską. 
Rakieta dzisiaj poleci w kierunku Marsa. To jest absolutnie niesamowite - dodał Wójcicki.

To jest bajka

Cały pomysł i wykonanie misji brzmi jak scena z filmu science fiction.

- Elon Musk do tej rakiety wsadzi swój czerwony samochód - kabriolet. Jeśli chodzi o samochód, wraz z kolegami mieliśmy lekkie obawy, bo temperatura w kosmosie waha się od minus stu, do dwustu stopni Celsjusza w słońcu. Lakier może znieść to kiepsko. Dzisiaj będziemy mogli zobaczyć to na żywo, ponieważ w samochodzie zostały zamontowane trzy kamery. Dzięki nim będziemy podziwiać widok z samochodu w kosmosie na żywo. To jest bajka - skomentował Karol Wójcicki.

Niejeden cel

- Cel tego lotu jest kilkupoziomowy. Po pierwsze, samochód to jest bajer, z drugiej służy jako balast. Musk mógł włożyć tam symulator masy, jakiś klocek betonowy i udowodnić, że rakieta jest w stanie wynieść ciężki ładunek. Jednak stwierdził, że fajnie jest wynieść samochód, który sprzedaje. To jest forma reklamy - poinformował Wójcicki.

Game over

Jest to demonstracja tego, że można utrzymać przez pewien czas rakietę na orbicie okołoziemskiej, a następnie wyjść na orbitę transferową. - Dopiero wtedy rakieta nabierze znowu prędkości i zostanie wyrzucona w kierunku Czerwonej Planety - poinformował Wójcicki. I dodał, że do niej nie doleci.

- To będzie coś, co zmieni zasady gry. To będzie game over dla tego typu rakiet. Nie dość, że będzie miała dwukrotnie większą nośność to będzie nieporównywalnie tańsza - dodał.

Większość rakiet ulega destrukcji w przestrzeni kosmicznej. Tutaj dwie części wracają na ziemie po kilkunastu minutach w okolice lądowiska przylądka Canaveral, trzecia (jeśli będzie podejmowana taka próba) w przyszłości może wylądować na Oceanie na bezzałogowym statku.
 Podobnie jak Falcon 9, Falcon Heavy jest zbudowany po to, aby opracować rakiety wielokrotnego użytku i zminimalizować koszty. Każdy z trzech elementów może powrócić na Ziemię.

- Przy niektórych kombinacjach lotów tej rakiety będzie można zobaczyć niesamowity widok trzech rakiet w czasie kilkunastu minut na Florydzie - poinformował.

Oczywiście istnieją pewne obawy, ponieważ jest to pierwsza misja tego typu. Jednak daje to nadzieję na niższe ceny lotów kosmicznych. Były pomysły, aby taka rakieta wynosiła ludzi do Księżyca i z powrotem.

Może ten dzień przejdzie do historii

- To będzie ekscytujący sukces lub ekscytująca porażka - powiedział Musk podczas poniedziałkowej konferencji.

Autor: wd, sj/aw/rp / Źródło: Reuters, TVN24, PAP, ENEX, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua