Informacje
 • Fizycy: czarna dziura ma "włosy", którymi czepia się Wszechświata

  01-10-2013 07:36 Najnowsze wyliczenia mogą podważyć obowiązujące hipotezy

  Artystyczna wizja czarnej dziury

  NASA

  Dotychczasowe hipotezy o czarnych dziurach są proste i nieskomplikowane - to obiekt ściągający i pochłaniający bezpowrotnie wszystko, nawet światło. Jednak najnowsze badania sugerują, że ta teoria jest niepełna, zaś czarna dziura jest otoczona wiązkami fal grawitacyjnych. Obserwacje fizyków z Triestu mogą podważyć dotychczasowe teorie.

  Zgodnie z przyjętą teorią ogólnej względności, by opisać czarną dziurę, wystarczy podać jej masę, moment pędu i ładunek elektryczny.

  Najnowsze obliczenia jednak sugerują, że fizycy muszą jeszcze raz przemyśleć kwestie "fryzury" czarnej dziury. Wyniki badań sugerują bowiem, że dookoła nich istnieją dodatkowe fale grawitacyjne, które zakotwiczają ją w przestrzeni.

  Łysy kudłacz

  Żargonowo fizycy mówią, że czarna dziura "nie ma włosów". Pierwszy tego określenia użył

  amerykański fizyk John Wheeler odnosząc się do teorii nazwanej zasadą holograficzną. Oznacza to, że entropia (funkcja stanu, określająca kierunek procesów samorzutnych - red.) czarnej dziury jest równa zeru.

  - John Wheeler się mylił, mówiąc, że wszystkie czarne dziury są łyse i takie same. W rzeczywistości mają "włosy", którymi zakotwiczają się w przestrzeni. My zaś musimy je na nowo zrozumieć, opisać i wyjaśnić - powiedział autor obliczeń Thomas Sotiriou, fizyk Międzynarodowej Szkoły Studiów Zaawansowanych (SISSA) w Trieście, we Włoszech.

  Obserwacje podważą teorię

  Potwierdzenie nowej hipotezy postawionej przez Sotiriou może zostać uzyskane dzięki prowadzonym przez interferometry obserwacjom. To instrumenty umożliwiające rejestrowanie fal grawitacyjnych takich obiektów.

  - Według naszych obliczeń, czarna dziura emituje charakterystyczne fale grawitacyjne, pozwalające jej się zakotwiczyć we Wszechświecie - twierdzi fizyk - W przyszłości nasze obserwacje z użyciem interferometru, mierzącego siły grawitacyjne, mogą doprowadzić do zakwestionowania dotychczasowych teorii - zapowiada Sotiriou.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie lekceważcie Boga.
  Niedługo pojawi się informacja tym jak można w naukowy i niepodważalny sposób potwierdzić Istnienie Jezusa Chrystusa.Ciekawe, jak wtedy poczują sie ci wszystcy,którzy obecnie tak ironicznie podchodzą do Boga. Wypatruj tego na;teologiawnauce.blogspot.com
  ~Hemik /2013-10-22 20:07
 • Cieśla
  [Właśnie, co o tym mówił żydowski cieśla?
  Ktoś odpowie?]

  Nic nie mówił. Nie prowadził wykładów na ten temat. Nawet nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak by miał to tłumaczyć, Dla większości osób zrozumienie pochodnej i całki graniczy z cudem!. "Cieśla" mówił jak żyć i jak się zbawić, a z tego pkt widzenia poznanie czarnej dziury.. to mało istotna sprawa.
  ~PLPLPL /2013-10-01 12:40
 • dasyt
  Nie broda tylko wąsy!
  ~ala /2013-10-01 12:26
 • 1:16
  "For by Him all things were created, both in the heavens and on earth, visible and invisible, whether thrones or dominions or rulers or authorities-- all things have been created through Him and for Him"
  ~Colossians /2013-10-01 12:10
 • Właśnie, co o tym mówił żydowski cieśla?
  Ktoś odpowie?
  ~xyz /2013-10-01 10:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...