Informacje
 • Gazu, misiu? Sposób na agresywnego niedźwiedzia

  20-10-2012 10:05 Słowaccy policjanci odstraszają je petardami i gazem pieprzowym
  Gazu, misiu? Sposób na agresywnego niedźwiedzia

  W Słowacji żyje ok. 800 niedźwiedzi

  Słowaccy policjanci, myśliwi i ekolodzy zostali wyposażeni w gaz pieprzowy, który ma odstraszać głodne, agresywne niedźwiedzie, plądrujące śmietniki i zagrażające mieszkańcom Tatr.

  Niewielkie, stalowe pojemniki z gazem, zawierającym kapsaicynę, aktywny składnik papryki chilli, to dar od kanadyjskich ekologów, przekazany za pośrednictwem organizacji "Slovak Wildlife" policjantom pełniącym służbę na terenie parku narodowego.

  Misie są głodne

  - Mamy ogromne problemy z niedźwiedziami, które zwiększają swoją aktywność przed zapadnięciem w sen zimowy - przyznał Jozef Sztefaniak, wiceszef miejskiej policji w Vysokich Tatrach, 5-tysięcznym miasteczku powstałym z 15 osiedli. - Na polach nie ma już zbóż, a w lasach owoców leśnych. Misie są głodne i agresywne. Szukają pożywienia, podchodzą do śmietników i kontenerów z odpadkami. Codziennie otrzymujemy mnóstwo telefonów z prośbą o pomoc - wyjaśnił.

  Rzucił mu siedem petard

  Wiele podtatrzańskich gmin nie stać na zakup zamykanych kontenerów, a z otwartymi niedźwiedzie potrafią sobie radzić. Policjanci odstraszają misie petardami, ale i ten sposób zawodzi. - Niedźwiedź stał pięć metrów ode mnie. Rzuciłem siedem petard, a on ani drgnął - relacjonował spotkanie z misiem jeden z policjantów.

  Policjant przy każdym śmietniku

  Sztefaniak twierdzi, że nawet gaz pieprzowy nie rozwiąże problemu. - Chyba, że przy każdym kontenerze z odpadkami postawimy policjanta z gazem - dodaje. Co więcej, przy tym sposobie obrony trzeba uważać i podejść do zwierzęcia, zwracając uwagę na kierunek wiatru.

  W tym roku słowackie ministerstwo ochrony środowiska naturalnego wydało pozwolenie na odstrzał dwóch najbardziej agresywnych misiów. Przeciw kolejnym decyzjom protestują ekolodzy, traktując je jako ostateczność. Szacuje się, że w słowackich Tatrach jest ok. 800 niedźwiedzi, ale ich rzeczywista liczba nie jest znana.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czym nakarmić niedżwiedzie?
  Jedzenie przez niedźwiedzie odpadków ze śmietników może im zaszkodzić. Wydaje się, że niedźwiedzie powinno się nakarmić ekologami. Zdrowo się odżywiają i na pewno nie zaszkodzą niedźwiedziom. A z miłości do zwierząt, chętnie im pomogą. Mam nadzieję, że miki21 i ONN zgłoszą się na ochotnika.
  ~bertsi /2012-10-20 17:49
 • ONH
  Nie pepiki tylko Słowacy. To ogromna różnica.
  ~hm60 /2012-10-20 15:02
 • Gazy, misiu?
  Czekam na czasy kiedy pogłowie homo sapiens zostanie uznane za zbyt liczne i zaczną się odstrzały. Czas najwyższy, bo rozum tego gatunku jest coraz bliżej miejsca gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę.
  ~miki21 /2012-10-20 14:50
 • NA SWOIM
  przecież człowiek nie musi budować sie w srodku gór, co pepiki tego nie wiedzą.
  ~ONN /2012-10-20 11:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...