Informacje

 • Gigantyczny krater pojawił się w Rosji. Nie wiadomo, skąd się tam wziął

  19-07-2014 21:43

  Tajemniczą jamę o średnicy sześćdziesięciu metrów bada już grupa naukowców

  W ostatnich dniach po portalach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia tajemniczego krateru. Ta wielka jama o średnicy 60 metrów pojawiła się na Półwyspie Jamalskim na północy Rosji. W związku z sensacyjnym odkryciem w środę 16 lipca zorganizowano ekspedycję naukowców, którzy mają ustalić, czym jest tajemniczy twór.

  Badacze pobrali próbki z gleby i wody, a także zanalizowali skład powietrza.

  Zaskoczeni naukowcy

  - Pierwszy raz widziałam wnętrze czegoś takiego. Słychać dźwięk płynącej wody - mówiła Marina Leibman, członek zespołu badawczego.

  - Nigdy nie widziałem takich kraterów w Jamale, ani nigdy nie słyszałem, aby moi koledzy "po fachu" mówili o czymś takim - relacjonował naukowiec z lokalnego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Andriej Plechanow.

  Trudne warunki

  Krater jest rzeczywiście wielki. Wewnątrz średnia wynosi 40 metrów, na powierzchni ziemi - 60 metrów. Grunt jest śliski i wilgotny. Naukowcy mają utrudnioną pracę na takim gruncie. Ciężko jest się zbliżyć do krawędzi jamy, by pobrać próbki i dokonać pomiarów.

  Andriej Plechanow badał za pomocą urządzeń skład powietrza.

  - Na razie nic nie wskazuje na wydobywanie się jakiegokolwiek gazu. Promieniowanie jest normalne, nawet mniejsze niż w mieście - wyjaśniał naukowiec.

  Nieznane przyczyny powstania

  Naukowcy wysnuwają różne teorie na temat przyczyn powstania krateru. Według niektórych mógł być wyrzucony jakiś materiał z wnętrza ziemi jak korek od szampana.

  - Jakiś materiał został wyrzucony z górę z wnętrza ziemi. Przypuszczam, że taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ brak tutaj oznak spalenizny czy zwęglenia. Oczywiście możemy przypuszczać, że to meteoryt spadł na ziemię i utworzył dziurę. Ale jeśli faktycznie uderzyłby o ziemię, to również odnotowalibyśmy oznaki wysokiej temperatury - mówiła Marina Leibman.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Putin?
  Putin? A może zrobiły sobie tam przystań USraelscy mieszacze, którzy teraz uparcie i w pocie czoła chcą wywołać kolejną wojenkę?
  ~Oras /2014-08-01 10:18
 • i tu przydaja sie drony
  po co ryzykowac zycie ludzkie ?

  ale krater ma obwoid na zewntrz zatem cosik wywalilo od spodu
  ~ajkc /2014-07-21 09:03
 • lej krasowy
  zwykły krasowy lej albo woda podmyla teren i tyle
  ~menel /2014-07-21 06:52
 • To matecznik
  Z którego przed laty wypełzł Putin. Zostały tam złożone przez niego jaja. Z nich wylęgły się zielone ludziki-ufoludki które zajęły Krym i demolują Wschodnią Ukrainę. Pozostało puste gniazdo. I tylko patrzeć jak ten wybotoksowany starzejący się gad wróci tam aby złożyć kolejne jaja i zapewnić ufokom kolejne lęgi. To jest przygotowanie do inwazji ufoków na ziemię.
  ~IrMa /2014-07-20 21:41
 • Lej
  Lej krasowy?
  ~Maverik82 /2014-07-20 21:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...