Informacje

 • Gołym okiem będzie widać przelot komety

  28-02-2013 12:55

  Sprawdź, jakie jeszcze ciała niebieskie będzie można obserwować w marcu

  Gołym okiem będzie widać przelot komety

  Marzec łaskawy dla obserwatorów nieba

  Shutterstock

  Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

  - W marcu będziemy mieli dobre warunki do obserwacji Jowisza i Saturna. Na nasze niebo zawita też jasna kometa PanSTARRS (C/2011 L4) - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Coraz dłuższe dni

  W marcu dni robią się coraz dłuższe. Na samym początku miesiąca, w Warszawie, Słońce wschodzi o godzinie 6.22, a zachodzi o 17.16. 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawia się na horyzoncie o godzinie 6.12 (już po zmianie czasu na letni), a znika za nim o 19.09.

  Wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca o godzinie 12.02. Słońce znajdzie się wówczas w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

  Kilku planet nie zobaczymy

  Merkury, Wenus, Mars, Uran i Neptun znajdują się na niebie blisko Słońca i ich obserwacje w najbliższym czasie nie będą możliwe albo będą bardzo trudne.

  - Jako ciekawostkę można podać fakt, że 22 marca o godzinie 19.17 naszego czasu Mars znajdzie się tylko 0.01 stopnia od Urana. Niestety obie planety będą wtedy ginąć w blasku Słońca - powiedział Olech.

  Saturn, Pluton, Ceres - można się na nie szykować

  Jak przypomniał astronom, Jowisz wciąż świeci w konstelacji Byka z jasnością około -2 magnitudo. Widać go wieczorem, kilkadziesiąt stopni nad zachodnim horyzontem.

  Saturn zbliża się do kwietniowej opozycji i warunki do jego obserwacji robią się bardzo dobre. Planeta świeci na granicy konstelacji Panny i Wagi i widać ją dobrze w drugiej połowie nocy.

  Chcąc zobaczyć planetę karłowatą Pluton musimy wyposażyć się w teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 15-20 centymetrów, wstać nad ranem i poszukiwać jej w konstelacji Strzelca.

  Najbliższa nam planeta karłowata, czyli Ceres, ma jasność 8.5 magnitudo, jest więc w zasięgu lornetki. W marcu widać ją w konstelacji Woźnicy. Ciut jaśniejsza od Ceres jest planetoida (4) Westa, którą znajdziemy w gwiazdozbiorze Byka.

  Zobaczymy kometę

  Końcówka marca to czas, kiedy na nasze niebo zawita kometa PanSTARRS (C/2011 L4). Na początku marca obiekt ten zbliży się do Słońca bardziej niż Merkury i osiągnie swój maksymalny blask. PanSTARRS wciąż będzie jednak niedostępna obserwatorom z Polski. Obserwatorzy w naszym kraju mogą zacząć wypatrywać komety w ostatniej dekadzie marca. Jej blask powinien wtedy wynosić około 4-5 wielkości gwiazdowych - są więc szanse, że da się ją dojrzeć gołym okiem. Pod koniec marca i na początku kwietnia kometa będzie znajdować się w konstelacji Andromedy i będzie widoczna wieczorem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...