Gryzą, kąsają, żądlą, tratują. Te zwierzęta są najgroźniejsze dla ludzi

[object Object]
Najniebezpieczniejsze zwierzęta świataWikipedia, Unsplash
wideo 2/7

Rocznie setki tysięcy osób giną z powodu obrażeń zadanych przez zwierzęta. Których powinniśmy bać się najbardziej?

Zwierzęta w większości przypadków nie uśmiercają celowo. Często działają w obronie własnej, chcąc jedynie odpędzić intruza, którym może być człowiek. O to, które gatunki są najbardziej śmiercionośne, portal gizmodo.com zapytał pięciu profesorów.

Krowy groźniejsze od rekinów i węży

Opinia Dave'a Brasha, emerytowanego profesora psychologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego, behawiorysty zwierząt oraz autora licznych publikacji na ich temat

Zdanie profesora może być zaskakujące. Na obszarze Ameryki Północnej i Południowej najbardziej śmiercionośne są... krowy.

- Zapomnijmy o wężach, pumach, niedźwiedziach i innych. Krowy są duże, silne i nie zawsze posłuszne hodowcom - podkreśla Brash i dodaje, że zwierzęta te wydają się pokojowo nastawione wobec ludzi, jednak potrafią kopnąć czy stratować. Statystycznie w wyniku ataku rekina oraz ukąszenia węża ginie jeden Amerykanin rocznie. Przez krowy w tym samym czasie życie traci 20 mieszkańców tych kontynentów.

Niezwykle niebezpieczna... krowa (Jenny Hill/Unsplash)Jenny Hill/Unsplash

Brash na drugim miejscu śmiertelnej listy stawia pszczoły. Wszystko ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu.

Za najbardziej niebezpieczne zwierzę w Afryce profesor uznaje hipopotamy, które potrafią dość brutalnie bronić swoich legowisk. W Australii największe śmiertelne żniwo zbierają kangury, przyczyniając się do wielu wypadków drogowych.

- Jednak w skali całego świata, nie ma żadnych wątpliwości, to człowiek jest najbardziej śmiercionośnym i niebezpiecznym gatunkiem i, bez wątpienia, jedynym, który zagraża naszej całej planecie - podkreśla Brash.

Niepozorne hipopotamy nilowe (Paul Matirz/Wikipedia - CC BY SA 3.0)Paul Matirz/Wikipedia - CC BY SA 3.0

Dziesiątki tysięcy ofiar węży rocznie

Opinia Rory'ego Wilsona, profesora biologii morskiej Uniwersytetu w Swansea

Wilson przyznaje, że za najbardziej niebezpieczną dla człowieka grupę zwierząt można uznać jadowite węże. Według różnych danych w samej Birmie od ich ukąszenia może ginąć nawet 600 osób dziennie.

Zagrożenia czyhające na ludzi zmieniają się w zależności od tego, czy żyją w miastach, czy na wsi. Duży wpływ mają tutaj również zmiany środowiskowe.

W opinii profesora nasze życie zależy również od tego, jak zachowamy się, stając twarzą w twarz z dzikim zwierzęciem.

- Mówi się, że bardziej prawdopodobna jest śmierć w wyniku uderzenia pioruna niż przez atak rekina. Jednak nie zostaniemy porażeni, jeśli mieszkamy niedaleko bieguna południowego, gdzie prawie nie ma burz. I odwrotnie: jeśli będziemy nurkować przy wyspie Seal w zatoce False z wypatroszoną rybą na grzbiecie, nasza atrakcyjność w oczach rekina wzrośnie - zaznacza. Wyspa Seal słynie z żarłaczy białych, które chętnie i licznie polują tam na foki.

Jako groźne dla człowieka profesor wspomniał również meduzy - u wybrzeży Filipin mają zabijać nawet 30 osób rocznie.

Co jednak w przypadku, gdy zwyczajnie natkniemy się na jakieś potencjalnie niebezpieczne zwierzę? Cóż, w opinii profesora wszystko zależy od odległości oraz gatunku potencjalnego predatora. Znajdując się kilka metrów od szkaradnicy, jednego z najbardziej jadowitych morskich zwierząt, nie musimy się bać tak bardzo jak wtedy, gdy podejdziemy zbyt blisko nosorożca czarnego.

Niemrawiec prążkowany (Thomas Brown/Wikipedia - CC BY 2.0)Thomas Brown/Wikipedia - CC BY 2.0

"Potrzymaj mi piwo"

Opinia Briana Todda, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Dzikiej Przyrody, Rybołówstwa i Ochrony Biologicznej na University of California w Davis

- Najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem jest oczywiście komar - przyznaje bez wahania profesor Todd. Ze względu na swoje badania dotyczące gadów i płazów na myśl przychodzą mu też jadowite węże. Zaznacza jednak, żeby ich przesadnie nie demonizować. Węże nie polują na ludzi. Większy problem polega na tym, że żyjemy blisko naturalnych siedlisk tych zwierząt, jakimi są na przykład pola ryżowe oraz inne tereny rolnicze. - Jeżeli wąż zostanie nadepnięty, jego reakcją jest kąsanie - zaznacza.

Według Todda duża śmiertelność po ukąszeniu wynika również z braku szybkiego dostępu do pomocy medycznej. Taka sytuacja dotyczy głównie krajów Azji Południowej i Afryki Środkowej. W Indiach i Bangladeszu w wyniku ukąszenia przez węża rocznie ginie od 30 do 40 tysięcy osób.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku z tego powodu umiera 10 osób, ale były lata, kiedy nie odnotowywano ofiar. Średnio dwie trzecie zmarłych to mężczyźni w wieku 18-35 lat. Połowa z nich była pod wpływem alkoholu.

- W szpitalach żartuje się, że ostatnie słowa, które ktoś wypowiada przed ukąszeniem, brzmią: "potrzymaj mi piwo". Większym problemem niż cokolwiek innego jest więc zatrucie testosteronem - żartuje profesor.

Krwiożerczy komar (US Department of Agriculture/Wikipedia - CC0)US Department of Agriculture/Wikipedia - CC0

Nikt nie zabija tylu ludzi, co my sami

Opinia Madhusudana Kattiego, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Leśnictwa i Zarządzania Przyrodą Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej

- Pierwszy gatunek, który przychodzi mi do głowy, może nie być zaskoczeniem: to człowiek. Nie znam żadnego innego, który zabijałby tak wielu ludzi - podkreśla Katti.

- Nasz gatunek wymyślił mechanizmy masowej przemocy, jakiej nie zna żaden inny - mówi.

W drugiej kolejności Katti wymienia węże, zwłaszcza te jadowite. W Indiach, gdzie dorastał, mówiono o "wielkiej czwórce" (kobra indyjska, niemrawiec indyjski, daboja łańcuszkowa, echis), która co roku zbiera zatrważające śmiertelne żniwo. Węże te zabijają więcej ludzi niż tygrysy czy lamparty. - Dorastając w Indiach, czułem się zagrożony przez węże. Bardziej niż ogromne drapieżniki - przyznaje.

Popełnił błąd, więc odpływa

Zdanie Jamesa Sulikowskiego, profesora oceanografii oraz szefa Centrum Badań Rekinów i Ryb australijskiego University of New England

Profesor Sulikowski zapytany został konkretnie o rekiny.

- Rekiny w żaden sposób nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi - zaznacza i dodaje ironicznie, że w rzeczywistości większe niebezpieczeństwo stanowią dla nas automaty na napoje czy muszle klozetowe. - Do większości interakcji z rekinami dochodzi z powodu ich ciekawości lub chęci przyjrzenia się potencjalnemu pokarmowi - tłumaczy. To niestety może prowadzić do przypadkowego ugryzienia.

Sulikowski podkreśla, że w większości przypadków rekin zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd i po prostu odpływa. Człowiek z takiego spotkania zazwyczaj nie wychodzi bez szwanku, jednak celowe zranienie nie leży w intencji zwierzęcia. Według profesora w skali całej planety rocznie pogryzionych zostaje około 100 osób, z czego dziesięć umiera.

Żarłacz biały (Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N./Wikipedia - CC BY 2.5)Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N./Wikipedia - CC BY 2.5

Autor: ao / Źródło: gizmodo.com

Źródło zdjęcia głównego: Fallows C, Gallagher AJ, Hammerschlag N/wikipedia (CC BY 2.5), jenny-hill/unsplash, Thomas Brown/wikipedia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl