Informacje
 • Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

  10-02-2013 13:20 Łazik zbada skalny pył we własnym minilaboratorium

  Ciemny otwór to właściwy odwiert, z którego pobrano próbkę

  NASA/JPL-Caltech/MSSS

  6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

  Do wykonania historycznego odwiertu Curiosity użył wiertła znajdującego się na końcu jego mechanicznego ramienia. Wniknęło ono na głębokość 6,4 cm we fragment zbudowanego ze skał osadowych podłoża. Z otworu o szerokości 1,6 cm łazik pobrał próbkę pyłu skalnego, której analizę przeprowadzi za pomocą własnych przyrządów laboratoryjnych.

  - To największe osiągnięcie drużyny Curiosity od czasu lądowania w sierpniu zeszłego roku, kolejny dzień dumy dla Ameryki - powiedział John Grunsfeld z Zarządu Misji Naukowych NASA.

  1200 testowych otworów

  Efekty wiercenia możemy zobaczyć na zdjęciu przesłanym przez Curiosity. Widać na nim dwa otwory: jeden testowy, wykonany wcześniej, a także ten właściwy - świeższy i głębszy.

  Operacja była tak skomplikowana, że wymagała żmudnych przygotowań. - Budowa narzędzia silnie oddziałującego z nieprzewidywalną marsjańską skałą wymagało rozwoju ambitnego programu i testowania - powiedział Louise Jandura, główny inżynier systemu pobierania próbek łazika.

  - Żeby dojść do tego etapu na Marsie, zrobiliśmy osiem wierteł i wywierciliśmy i 1200 otworów w 20 rodzajach skał na Ziemi - podkreślił.

  Poszuka śladów cząstek organicznych

  Do badań wybrano płaską skałę nazwaną John Klein na cześć zastępcy kierownika projektu Mars Science Laboratory John W. Kleina, zmarłego w 2011 r. Znajduje się ona na obszarze, na którym kamery sondy pokazały występowanie nieoczekiwanych struktur w gruncie. Naukowcy uważają, że w wytypowanej skale mogą się znajdować dowody występowania w dawnych czasach w tym rejonie wilgotnego środowiska, które mogło stwarzać warunki korzystne dla rozwoju życia.

  Przez kilka następnych dni kontrolerzy z Ziemi będą nadzorować umieszczanie próbek pyłu w instrumentach badawczych Curiosity, które sprawdzą ich skład chemiczny i mineralny. Gdy łazik skończy badanie próbek, następnym jego zadaniem będzie podróż w kierunku góry, gdzie naukowcy spodziewają się odkryć ślady cząstek organicznych.

  Od swojego lądowania na Czerwonej Planecie łazik przebywa w marsjańskim kraterze Gale. Do tej pory badał otoczenie za pomocą kamer, stacji meteorologicznej oraz promieni lasera.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dziurki?
  Co wy o tych dziurkach z rana.... świntuchy!
  ~olo /2013-03-05 06:30
 • O jej
  Rydzyk juz nawet na Marsie wierci :)))
  ~Marco /2013-02-10 16:40
 • Ale czemu
  Skała w środku jest szara a z wierzchu czerwona?
  ~zielony /2013-02-10 16:09
 • ok
  dziurki już zaczął wiercić to teraz może zacząć sadzić ziemniaki ;)
  ~wojtek /2013-02-10 15:30
 • He, he
  I mamy najdroższą dziurkę we wszechświecie :)
  ~max /2013-02-10 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...