Ich wygląd przyprawia o dreszcze

[object Object]
Wampirzyca piekielna w głębinach oceanuNautilus Live
wideo 2/15

W ciemnych, niezbadanych głębinach oceanicznych pływa wiele przerażających stworzeń. Czają się w zakamarkach na dnie, by zaatakować swoją ofiarę. Oto 10 gatunków, które zadziwiają najbardziej. Listę opublikował portal buzzfeed.com

Większość z nich jest bardzo rzadka. Żyją w otchłaniach wód oceanicznych i są przystosowane do bardzo trudnych warunków.

Potwory z głębin

Niestraszne jest im niskie nasycenie tlenu, wieczne ciemności czy ograniczona liczba pokarmu, bo natura wyposażyła je w cechy, które pozwalają im to przezwyciężyć. Naukowcy, aby je zbadać, w wielu przypadkach muszą korzystać ze skamielin, które zostały wyrzucone na brzeg lub znalezione w żołądkach innych ssaków. Niektóre z nich są tak rzadkie, że krążą o nich legendy. Ich wygląd może przyprawić o dreszcze. Oto 10 najciekawszych morskich okazów, które mogą przyśnić się w nocy.

Płaszczak

Rekin należący do rodziny Chlamydoselachidae. Najniższa głębokość, na jakiej go złapano, wynosiła 1570 m. W zatoce Suruga w Japonii można go spotkać na głębokości od 50 do 200 metrów. Jego długie szczęki, wyposażone w cienkie jak igły zęby, umożliwiają połknięcie ofiary w całości. Żywi się głowonogami.

Płaszczak (Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron)Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron

Japoński krab pacyficzny

Największy stawonóg na świecie. Jest tak rzadki, że zaliczany jest do żywych skamieniałości, czyli organizmów nieposiadających bliskich żyjących krewnych i o których wiedza pochodzi ze skamieniałości. Długość jego odnóży może osiągać nawet od 3 do 4 m. Według niektórych hipotez krab ten może osiągać wiek nawet 100 lat, ale nie zostało to jeszcze w żaden sposób udowodnione. Najczęściej spotykany jest na wschód od Archipelagu Japońskiego, zwykle na głębokości od 200 do 300 metrów.

Japoński krab pacyficzny (Wikipedia (CC BY SA 2.5) / Michael Wolf)Wikipedia (CC BY SA 2.5) / Michael Wolf

Wampirzyca piekielna

Głębinowy głowonóg. Jak opisał go amerykański oceanograf William Beebe: bardzo mała, ale straszna ośmiornica, czarna jak noc, ze szczękami białymi jak kość słoniowa i krwistoczerwonymi oczami. Płaszcz wampirzycy osiąga do 13 cm długości. Nie żywi się jednak krwią, jak mogłoby się wydawać. Jej głównym źródłem pożywienia są cząstki obumarłej materii organicznej. Ma aksamitnoczarny lub bladoczerwonawy kolor. Posiada osiem ramion połączonych błoną. Oczy mają 2,5 cm średnicy. Naukowcy odkryli, że dzięki specjalnym fotoforom na zakończeniach ośmiu ramion, wampirzyca wytwarza bioluminescencyjny płyn, dzięki któremu roztacza wokół siebie świecącą zasłonę.

Wampirzyca piekielna (B. Phillips (URI), D. Gruber (CUNY/Baruch College) and OET/Nautilus Live)B. Phillips (URI), D. Gruber (CUNY/Baruch College) and OET/Nautilus Live

Kałamarnica olbrzymia

Jeden z dwóch największych rodzajów mięczaków na świecie. Posiada dziesięć ramion, dwa z nich mają haczykowate przyssawki. Największy znany okaz odnaleziono w 1887 roku na wybrzeżu Nowej Zelandii. Średnica jego oczu sięgała 37 cm, a długość ciała miała prawie 18 m. Jest uważana za zwierzę mityczne, o jej istnieniu przez stulecia krążyły legendy. Naukowcy nadal mają o kałamarnicach niewielką wiedzę ze względu na to, że badają jedynie martwe okazy wyrzucone na brzeg. Dopiero w 2011 roku udało po raz pierwszy sfilmować żywego przedstawiciela tego gatunku w jego naturalnym środowisku.

Kałamarnica olbrzymia (Wikipedia (CC BY-SA 2.0))Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Mitsukurina

Zwany też rekinem chochlikiem lub rekinem Owstona. Ma charakterystyczny kształt głowy - wydłużony ku przodowi, przypominający kielnię. Oprócz tego mitsukurina odznacza się wysuwanymi szczękami i różowym zabarwieniem ciała. Występuje najczęściej w głębinach morskich, poniżej 200 m.

Mitsukurina (Wikipedia / CC BY 3.0 au / Dianne Bray / Museum Victoria)Wikipedia / CC BY 3.0 au / Dianne Bray / Museum Victoria

Zębacz pasiasty

Okazy osiągają od 50 do 80 cm, maksymalnie do 150 cm długości. Mają zmienne szaroniebieskie, czarne lub rdzawobrązowe ubarwienie. Zębacze posiadają bardzo mocne szczęki i zęby. Nie są jednak agresywne. Groźnie wyglądające zęby służą przeważnie do rozłupywania jeżowców, twardych skorup ślimaków, krabów i innych organizmów, które można znaleźć na dnie. Zębacza najczęściej można spotkać w wodach północnego Oceanu Atlantyckiego, zdarza mu się też przywędrować na Bałtyk.

Zębacz pasiasty (Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Strobilomyces)Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Strobilomyces

Anoplogaster

Ta przerażająco wyglądająca ryba o długich, ostrych zębach żyje na głębokości nawet pięciu kilometrów. Dorosłe osobniki są ciemnobrązowe albo czarne. Mają też wielką, kościstą i drobno wyrzeźbioną głowę. Żywi się innymi rybami, skorupiakami i głowonogami. Spotykana jest u wybrzeży Ameryki Północnej.

Anoplogaster (Wikipedia (Public Domain))Wikipedia (public domain)

Viperfish

Łacińska nazwa tej ryby to Chauliodus. Jej charakterystyczną cechą są zęby przypominające cienkie igły. Zwykle przebywa na głębokości od 80 do 1520 m. Naukowcy przypuszczają, że ryby te atakują swoje ofiary po zwabieniu ich wiązką słabego światła. Tworzą ją dzięki fotoforom, umieszczonym od strony brzusznej. Zęby w kształcie kłów służą do unieruchomienia ofiary.

Viperfish (Wikipedia (Public Domain))Wikipedia

Połykacz

Ryba ta wyróżnia się bardzo dużą szczęka i rozciągliwą gardzielą. Worek gardzielowy przypomina wór skórny, podobny do tych u pelikanów. Stąd pochodzi łacińska nazwa tego gatunku - Eurypharynx pelecanoides. Ma jamę gębową o dużej pojemności. U osobnika mierzącego 35 cm i objętości ciała sięgającej 9 cm sześciennych, jama gębowa może pomieścić nawet 100 cm sześciennych wody. Wykazano, że znajdują się w niej komórki gruczołowe, wypełnione kwasochłonnymi białkowymi ziarnistościami. Są hipotezy, że produkują one enzymy trawienne albo substancje toksyczne, oddziałujące na zdobycz zamkniętą w jamie gębowej, zanim zostanie skonsumowana.

Połykacz (Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Alexei Orlov)Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Alexei Orlov

Żabnica

Pomimo swojego osobliwego wyglądu ryba ta jest bardzo pożądana ze względów kulinarnych. Cieszy się popularnością szczególnie w kuchni francuskiej. Mięso nie przypomina wcale smaku ryby, kojarzy się bardziej z kurczakiem lub młodym królikiem. Żabnica ma silnie spłaszczone ciało. Posiada szeroką głowę z dużym otworem gębowym wyposażonym w ostre, ruchome zęby. Ma wysuniętą dolną szczękę. Dzięki płetwom piersiowym może pełzać po dnie. Dorosłe osobniki osiągają nawet 2 m długości.

Żabnica (Wikipedia (CC BY SA 3.0))Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Autor: dd/rp / Źródło: BuzzFeed / Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / CC BY-SA 3.0 / Citron

Pozostałe wiadomości

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters