Informacje
 • Inne święta, trudne emocje. Psycholog podpowiada, jak sobie z nimi radzić

  11-04-2020 12:35 Psycholog o nowej codzienności
  Zasłanianie ust i nosa. Ale czym? Foto: Shutterstock | Video: Ministerstwo Zdrowia

  Do tej pory Wielkanoc kojarzyła nam się z radością i spotkaniami rodzinnymi, ale w tym roku święta będą inne. Większość z nas spędzi je jedynie w gronie domowników, a niektórzy samotnie. Jak poradzić sobie w tym trudnym czasie? Na to pytanie odpowiadała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 psycholog Danuta Golec.

  Jak przyznała Golec, w okresie izolacji mogą towarzyszyć nam różne negatywne stany emocjonalne. Mogą to być choćby niepewność, strach czy bezradność. Zaznaczyła też, że bezradność może okazać się gorsza od lęku. - A jak się połączy z lękiem, to się robi duży problem - dodała.

  - Myślę, że to zależy od osoby, konstrukcji, od relacji w jakich dana osoba jest. Spodziewajmy się różnych uczuć, nie stawiajmy sobie wymagań, że mamy w jakiś określony sposób przeżywać tę sytuację. Często mówię, że trzeba się na to przygotować, pogodzić i nie stawiać sobie zbyt wysokich wymagań - mówiła psycholog (...). - Myślę, że każdy może znaleźć w swoim umyśle rozwiązania na tę trudną sytuację. A jeśli nie może, to potrzebna jest pomoc w tym celu, aby znaleźć dostęp do swojego umysłu - dodała.

  JAK NIE ZAJADAĆ STRESU W CZASIE PANDEMII?

  "Pewne rzeczy trzeba będzie wytrzymać"

  Golec była pytana o to, jak zdefiniować emocje, które zwłaszcza w dobie pandemii i izolacji, utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.

  - Zapytać siebie, poszukać na to słownictwa, porozmawiać z bliskimi i osobami, do których mamy zaufanie - powiedziała. Zaznaczyła, że mogą to być psychoterapeuci, którzy wykonując swoją pracę, mogą zauważyć coś, co trudno będzie nazwać nam samym. Mogą nam pomóc, mogą zobaczyć coś, co nam będzie trudno nazwać. - To jest pomoc i podstawowe wsparcie. Jak wiemy, z czym się zmagamy, wtedy możemy szukać w swoim umyśle rozwiązania, jak te dane uczucia znosić. Nie jak sobie z nimi poradzić, tylko jak je znosić, bo często trzeba je będzie znosić przez dłuższy czas. Pewne rzeczy trzeba będzie wytrzymać - wyjaśniała psycholog.

  Jak powiedziała, często możemy potrzebować nie tyle pomocy specjalisty, co po prostu obecności innej osoby czy rozmowy przez telefon. - Musimy to przeżywać. Nie możemy tego przeżyć raz a dobrze. Szukamy wsparcia w sobie, jeśli nie znajdujemy, to szukamy na zewnątrz. Cały czas z myślą, że damy radę, że przeżyjemy to - mówiła Golec.

  MASECZKI - WSZYSTKO, CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ

  "Nie ma magicznych rozwiązań"

  A co z osobami samotnymi, które na co dzień muszą radzić sobie w pojedynkę, a szczególnie źle mogą czuć się w okresie świąt?

  - Jest bardzo dużo inicjatyw wielu towarzystw, gdzie są zaoferowane bezpłatne konsultacje, wsparcie psychologiczne. Gdzie ludzie są gotowi porozmawiać za darmo, doświadczeni, profesjonalni - powiedziała psycholog.

  Jak dodała, "jesteśmy ludźmi i potrzebujemy innych ludzi". - Jeżeli nie znajdujemy wsparcia w swoim umyśle, to potrzebujemy innych ludzi. Nie ma magicznych rozwiązań na to - podkreśliła.

  Posłuchaj całej rozmowy z psychologiem Danutą Golec:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...