Informacje
 • ISS po raz stutysięczny okrążyła Błękitną Planetę

  16-05-2016 21:37 Stacja pokonała już ponad 4 mld kilometrów
  ISS po raz stutysięczny okrążyła Błękitną Planetę

  ISS w poniedziałek 16 maja wykonała stutysięczne okrążenie Ziemi

  NASA

  W poniedziałek Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która na orbicie znajduje się od ponad 18 lat, wykonała stutysięczne okrążenie Ziemi.

  W ciągu 100 tys. okrążeń Ziemi stacja pokonała w sumie dystans 4,254 mld kilometrów. To niewiele mniej, niż odległość między Ziemią a Neptunem.

  Jubileuszowe okrążenie trwało od godz. 6.35 do godz. 8.10 rano (czasu polskiego), o czym poinformowała rosyjska kontrola lotu.

  Od modułu do kompleksu

  Budowę ISS zainicjowało wyniesienie 20 listopada 1998 roku na orbitę wokółziemską zbudowanego w Rosji modułu mieszkalno-badawczego Zaria. Projekt sfinansowały Stany Zjednoczone. Konstrukcję na orbitę wyniesiono za pomocą rosyjskiej rakiety Proton.

  6 grudnia tego samego roku do Zarii przymocowano przywieziony przez amerykański wahadłowiec moduł łącznikowy Unity. Dzięki trwającej do 2011 roku dalszej rozbudowie, ISS powiększono do obecnych rozmiarów (88 na 108 metrów). Budowa i dotychczasowa eksploatacja ważącej obecnie ponad 450 ton stacji kosztowała w sumie 100 mld dolarów. Większość wydatków pokryły pieniądze z budżetu Stanów Zjednoczonych.

  Setki gości i turyści

  Nieprzerwany pobyt kolejnych załóg na ISS trwa od listopada 2000 roku. Na pokładzie stacji gościło dotąd łącznie 221 osób z 18 państw, w tym 7 komercyjnych turystów kosmicznych. Obecną, sześcioosobową obsadę ISS, tworzą Amerykanie Timothy Kopra i Jeff Williams, Brytyjczyk Tim Peake oraz Rosjanie Jurij Malenczenko, Aleksiej Owczynin i Oleg Skripoczka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...