Informacje

 • Jak to możliwe, że pyton pochłonął człowieka?
  "Zdobycz może być tak duża, jak one same"

  18-06-2018 20:53

  Wyjaśniamy, jak doszło do ataku

  Ponad 500 kleszczy na wężu Foto: Wikipedia/Mariluna | Video: Gold Coast and Brisbane Snake Catcher

  Jak to możliwe, że wąż pochłonął w całości dorosłą kobietę? Ekspert wyjaśnia, że pytony potrafią upolować ofiarę tak dużą, jak one same. Zdarza się jednak, że się przeliczą.

  W niedzielę informowaliśmy o tragicznej śmierci kobiety, którą znaleziono martwą wewnątrz siedmiometrowego pytona. I choć takie incydenty są niezwykle rzadkie, była to druga taka śmierć odnotowana w Indonezji w ciągu nieco ponad roku.

  Co stało się z kobietą?

  Wa Tiba, mieszkanka wyspy Muna, zaginęła w ubiegły czwartek. Poszukiwania przeprowadzone przez miejscową ludność doprowadziły do ogromnego pytona z rozdętym brzuchem.

  - Mieszkańcy nie byli pewni, czy wąż zabił ofiarę, więc uśmiercili go - poinformował szef lokalnej policji. - Brzuch węża został rozcięty i znaleziono w nim ciało ofiary - relacjonował.

  Pyton, który zaatakował kobietę, był najprawdopodobniej pytonem siatkowym. Przedstawiciele tego gatunku mogą osiągnąć długość 10 metrów i ważyć ponad 100 kilogramów. Są też dobrymi łowcami.

  Atakują z zaskoczenia

  Pytony owijają się wokół ofiary i zwiększają uścisk do momentu, gdy następuje śmierć poprzez uduszenie lub zatrzymanie akcji serca. Wtedy połykają ją w całości. Ich szczęki są połączone bardzo elastycznymi więzadłami, dzięki czemu mogą rozciągać się wokół naprawdę dużej zdobyczy.

  Jeśli chodzi o jedzenie ludzi, "czynnikiem ograniczającym są ludzkie łopatki, ponieważ się nie składają" - stwierdziła cytowana przez BBC Mary-Ruth Low, badaczka w rezerwacie dzikich zwierząt w Singapurze i ekspert w dziedzinie pytonów.

  Węże te zwykle jedzą szczury i inne małe zwierzęta, jednak potrafią być wybredne. Jeśli nie widzą odpowiedniej ofiary, mogą przez dłuższy czas jeść bardzo mało.

  Pyton się przeliczył

  - Kiedy osiągną pewien rozmiar, to nie zawracają sobie głowy szczurami, ponieważ taka ilość kalorii nie jest tego warta - tłumaczyła Low. - Ich zdobycz może być tak duża, jak one same.

  Dlatego w menu pytona mogą znaleźć się zwierzęta tak duże jak świnie czy krowy.

  Niekiedy rozmiar posiłku może zostać źle oceniony. W 2005 roku pyton birmański usiłował połknąć całego aligatora na Florydzie. W efekcie oba gady straciły życie, ponieważ ciało węża pękło, nie mogąc sobie poradzić ze zdobyczą.

  Nie pierwszy raz pyton zjadł człowieka

  Jest wiele doniesień o ludziach, którzy stracili życie w uściskach pytona.

  W marcu ubiegłego roku - także w Indonezji - rolnik został pochłonięty przez pytona podobnych gabarytów co ten, który zabił zaginioną kobietę. 25-latek znajdował się na plantacji oleju palmowego w pobliżu swojej wioski. Tam doszło do ataku.

  Również w zeszłym roku mieszkaniec indonezyjskiej wyspy Sumatra zdołał odeprzeć atak niemal ośmiometrowego pytona. W 2002 roku 10-letni chłopiec został prawdopodobnie połknięty przez pytona skalnego w Afryce Południowej.

  Ekspert w zakresie węży Nia Kurniawan z indyjskiego Uniwersytetu w Brawijaya podkreślił jednak, że ​​pytony są wrażliwe na wibracje, hałas i ciepło emitowane przez lampy, więc zazwyczaj unikają skupisk ludzkich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...