Informacje
 • "Jaram się jak jonosfera".
  Na niebie działy się "niezwykłe rzeczy"

  18-03-2015 10:06 Wczoraj po zmroku spełniły się marzenia wielu miłośników astronomii

  Zorza nad Polską

  Fot. K. Mazurkiewicz, K.Wójcicki, K.Jankowski / Film: TVN24

  - W niebo wystrzelały potężne słupy światła. Jak świetliste filary, które tańczyły i zmieniały kształty - relacjonował na antenie TVN24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. We wtorek po zmroku byliśmy świadkami "absolutnego potwora". Nad Ziemią szalała potężna burza magnetyczna, której oszałamiającym efektem stała się zorza widoczna niemal w całej Polsce. Istnieje szansa, że jeszcze dziś można będzie ją obserwować.

  We wtorek (17 marca) po godz. 17.00 byliśmy świadkami niezwykłej burzy magnetycznej. W rezultacie tego zjawiska powstała magiczna i wielobarwna zorza, którą można było obserwować po zachodzie słońca niemal w całym kraju. Widowiska nie mógł przegapić jeden z największych miłośników astronomii Karol Wójcicki, który relacjonował sytuację na swoich profilach społecznościowych, a w środę o poranku pojawił się w studiu TVN24.

  - Wszystkie wykresy, wskaźniki, na które patrzą zwykle astronomowie, zaświeciły się na czerwono. Nad Ziemią rozszalała się burza magnetyczna - wyjaśniał na antenie TVN24 Karol Wójcicki.

  - Było widać, że będzie to absolutny potwór. Trzeba było dać znać znajomym i jechać czym prędzej - dodał.

  Kto mógł zobaczyć zorzę?

  Jak informował Wójcicki, zjawisko było widoczne niemal w całym kraju, "ale trzeba było poczekać, aż zajdzie słońce. Najlepsze warunki do obserwacji mieli mieszkańcy wsi. W miastach oglądanie zorzy utrudniało silne oświetlenie. Mimo to nawet niektórym mieszkańcom Warszawy udało się uchwycić piękne zjawisko w obiektywie.

  Zorza była widoczna również w Europie Środkowej i Ameryce Północnej.

  Tańczące światła

  - Po godzinie 20 było widać, że północny horyzont jest lekko purpurowy, trochę zielony i jaśniejszy niż zwykle. Rzeczy niezwykłe zaczęły się dziać dopiero po 21. Wtedy w niebo wystrzelały potężne słupy światła. Jak świetliste filary - jeden obok drugiego - które tańczyły i zmieniały kształty - zachwycał się Karol.

  - W Polsce nigdy tyle osób na raz nie widziało zorzy - podkreśla Wójcicki.

  "Jaram się jak jonosfera"

  Karol Wójcicki był podekscytowany nietypowym zjawiskiem. Na swoim fanpage'u wrzucone zdjęcia zorzy opisał hashtagiem #jaramsięjakjonosfera.

  - Takie rzeczy u nas codziennością nie są. Zorze polarne można zobaczyć dwa-trzy razy w roku. Taka jak ta zdarza się raz na kilkanaście lat - mówił na antenie TVN24 Wójcicki.
  Zobaczcie piękne zdjęcia, które wysyłaliście na Kontakt Meteo i Kontakt 24.

  Może być widoczne jeszcze dzisiejszej nocy

  Jest niewielka szansa, że niezwykły widok powtórzy się kolejnej nocy, bo tego typu zjawiska mogą trwać kilka dni, warto być czujnym - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, gdy duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę. - Dla nas mogą być one bardzo niebezpieczne, ale Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśnia Wójcicki.


  Zjawisko to przypomina procesy, które zachodzą w świetlówkach. - Gdy przepuścimy prąd elektryczny przez świetlówkę wypełnioną gazem, to w zależności od tego, jaki to jest gaz, świeci ona na różny kolor. Tak powstają różnokolorowe neony na naszych ulicach. Tutaj zasada działania jest ta sama. W zależności od tego, który gaz zostanie pobudzony przez te wysokoenergetyczne cząstki, na taki kolor będzie świeciła zorza - opisuje Wójcicki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...