Informacje

 • Jest mapa asteroid groźnych dla Ziemi

  15-08-2013 09:59

  NASA wyrysowała ich orbity

  Mapa stworzona przez NASA. Na filmie 2012 DA14 - asteroida, która mogłaby być dla nas groźna

  NASA

  Powstała mapa asteroid, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Ziemi. Rzecz jasna znalazły się na niej te obiekty, które są znane NASA.

  Na mapie stworzonej przez NASA widać orbity ponad 1,4 tys. asteroid, które krążą na tyle blisko Ziemi, by móc zagrozić jej bezpieczeństwu.

  "Te asteroidy uważa się za groźne, dlatego, że są duże (mają co najmniej 140 m średnicy), a także przez to, że poruszają się po orbitach, które znajdują się blisko Ziemi (w odległości do 7,5 mln km)" - wyjaśniają pracownicy NASA, opisując rysunek.

  Nie wszystkie poznaliśmy

  NASA pociesza, że w ciągu najbliższych 100 lat żadna z tych asteroid nie zbliży się do Ziemi na zagrażającą nam odległość. Jest jednak pewien haczyk - na mapie znajdują się orbity tych obiektów, które są znane naukowcom.

  Gdy w atmosferze pojawi się kosmiczna skała

  Nie bez powodu ludzie obawiają się tego, że w Ziemię uderzy kosmiczny obiekt. W niedalakiej przeszłości dochodziło już do takich incydentów.

  W 1908 roku w ziemskiej atmosferze pojawiła się skała, która zmieniła oblicze środkowej Syberii. Tak zwany meteoroid tunguski uderzył tam o poranku 30 czerwca, wyzwalając energię równą energii 185 bomb atomowych - takich jak ta, którą w 1945 roku zrzucono na Hiroszimę.

  Do katastrofy tunguskiej (nazwa pochodzi od przepływającej w okolicy rzeki Podkamienna Tunguzka) doszło na szczęście na bezludnym leśnym obszarze. Życie straciły wtedy setki reniferów, nie zginął ani jeden człowiek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nie za bardzo
  "Przez ówczesne władze radzieckie zostały bezpowrotnie utracone cenne dane co do składu i pochodzenia meteorytu. Ale w tym ustroju to była normalka"
  No napewno radzieckie jak to był 1908 rok dopiero...
  ~meteo /2013-08-15 21:29
 • one
  czyli one tak karaza jak atom i szukaja tylko bodzca zeby zmienic swoja trajektorie.... ale i tak mi cos tu nie pasuje...
  ~takisobieobserwator /2013-08-15 21:16
 • Oj "AstroAmator!" naprawdę...
  "Ówczesna władza...." nie była "radziecka", zobacz sobie który to był rok!, to była carska Rosja i niczego pod dywan nie zamiotła, tylko nie było możliwości i sposobów dokładnego badania na tym terenie.
  ~Tomasz /2013-08-15 21:16
 • 1.12.2014
  Asteroida zniszczy ludzkosc: Moze przetrwaja eskimosi?
  ~thomas /2013-08-15 13:57
 • To czy nie zginął człowiek?
  To czy akurat nie zginął żaden człowiek, nie jest do końca wiadome. Cała ta katastrofa została skutecznie zamieciona pod dywan niczym afera hazardowa.
  Przez ówczesne władze radzieckie zostały bezpowrotnie utracone cenne dane co do składu i pochodzenia meteorytu. Ale w tym ustroju to była normalka, zupełnie jak z tum lustrem które mieliśmy dostać od amerykanów by zrobić super teleskop bo były do tego warunki. Ówczesna władza a konkretnie nie jaki Gomułka powiedział cytuje: Ja do ogolenie nie potrzebuje takiego wielkiego lustra.
  ~AstroAmator /2013-08-15 13:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Finlandii....