Informacje
 • Jet lag. Jak sobie z nim radzić?

  05-07-2015 08:40 Tomasz Wasilewski doświadczył na własnej skórze jet laga
  Jet lag. Jak sobie z nim radzić?

  Jet lag jest utrapieniem wielu osób

  Shutterstock

  Rozpoczął się sezon wakacyjny. Wiele osób czeka długa podróż samolotem. Z kilkugodzinnym lotem wiąże się tak zwany jet lag - zespół nagłej zmiany strefy czasowej.

  Po długiej podróży, podczas gdy w nowym miejscu trwa dzień, wydaje się nam, że jest noc. Szybka zmiana strefy czasowej powoduje, że przestawia się nam zegar biologiczny. Odczuwamy zmęczenie, wyczerpanie, trudności z koncentracją, zakłócenia snu, bóle głowy.

  Sposób Tomasza Wasilewskiego na jet lag

  Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo nieraz odbywa długie podróże lotnicze.

  - Najbardziej odczuwam jet lag lecąc w kierunku wschodnim, np. z Polski do Azji. Wtedy „ubywa” mi kilka godzin dnia (z powodu różnicy czasu) i przez kilka dni wyraźnie to odczuwam. Mam poczucie braku

  kilku godzin dziennie, tak jakby czas biegł tam szybciej - mówi Wasilewski. - Odwrotnie jest, gdy lecę w kierunku zachodnim, w tym przypadku dużo się zyskuje. Na przykład gdy leciałem z Jakucka na Syberii o godzinie 8 rano, to mimo 9-godzinnego lotu do Warszawy, dotarłem tu też o 8 rano tego samego dnia. Wtedy mam wrażenie że dostałem jeden dzień w prezencie. To jednak ma swoją cenę, bo chce się spać wcześniej niż zwykle, tzn. już po południu a nie wieczorem - dodaje.

  Tomasz Wasilewski nie ma jednak sprawdzonego sposobu, jak walczyć z jet lagiem.

  - Po prostu po kilku dniach przyzwyczajam się do nowego rytmu dnia - mówi Wasilewski.

  Jak sobie radzić z jet lagiem?

  Po dotarciu na miejsce trzeba spróbować dostosować się do rytmu dnia. Spać połóżmy się dopiero po zmroku. Ważne jest, aby również dobrze się wyspać pierwszej nocy. Melatonina i środki nasenne jeszcze bardziej rozregulowują nasz zegar biologiczny. Na początku najlepiej jest unikać męczących organizm aktywności, a miarę możliwości odłóżmy to na kolejne dni pobytu.

  Po powrocie do domu warto wziąć dwa dni wolnego, aby nasz organizm miał szansę przystosować się do polskiego rytmu.

  Walka z jet lagiem po podróży na zachód

  Podróż na zachód powoduje, że "dostaje się kilka godzin w prezencie", dzień staje się dłuższy. Przed wylotem warto więc zacząć zmieniać rytm swojego zegara biologicznego. Dwa dni przed podróżą warto położyć się później. Ważne jest, aby nie zasypiać podczas lotu. W walce z sennością pomogą posiłki bogate w białko, ruch oraz napoje bezalkoholowe. Po przylocie wytrzymajmy do zmierzchu, spać połóżmy się dopiero po zachodzie słońca. Przebywajmy dużo na powietrzu, ponieważ światło zahamuje produkcję melatoniny - hormonu, który powoduje senność.

  Walka z jet lagiem po podróży na wschód

  Loty na wschód są bardziej męczące dla organizmu. Podróżującym "ubywa" wtedy dnia. Przed wylotem warto więc położyć się i wstawać kilka godzin wcześniej niż zwykle. Sen zalecany jest podczas lotu. Jeśli nie możemy zasnąć, jedzmy węglowodany, pijmy herbatę owocową - to spowoduje senność.

  Najczęściej jet lag mija już drugiej doby po przylocie.

  Polscy turyści coraz częściej wybierają kierunki turystyczne, które związane są z długą podróżą samolotem. Niemniej jednak najczęściej wybieranym kierunkiem w tym roku będzie Grecja. Wideo poniżej - materiał archiwalny "Faktów" z 20 czerwca 2015 roku

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • eX2theZ
  A ile milionów rodaków nigdzie na wakacje nie pojedzie?
  piotr_bo /2015-07-05 09:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...