Informacje
 • Kamienie ze Stonehenge przenieśli ludzie,
  a nie lodowce. Obalono wcześniejsze teorie

  03-03-2019 19:04 Nowe ustalenia naukowców
  Odkrycia w jaskini Baczo Kiro Foto: Shutterstock | Video: Tsenka Tsanova, Nikolay Zahariev (CC-BY-SA 2.0)

  Pięć tysięcy lat od rozpoczęcia budowy jednej z najsłynniejszych budowli w całej Europie - Stonehenge, naukowcy odkryli dokładne pochodzenie niektórych głazów.

  Zespół 12 geologów i archeologów z Wielkiej Brytanii opublikował w tym miesiącu wyniki badań dotyczących prehistorycznych pomników z dwóch kamieniołomów znajdujących się w Stonehenge. Odkryli, że pochodzą one z zachodniej Walii. Badacze odkryli też ślady prehistorycznych narzędzi oraz wykopalisk, których wiek szacowany jest na trzy tysiące lat przed naszą erą, a więc okresu, kiedy została zbudowana pierwsza część Stonehenge. To kluczowy dowód na to, że w przenoszenie tych kamieni zaangażowani byli ludzie.

  "To bardzo ciężka praca"

  - To odkrycie rozwiewa dotychczasowe wątpliwości związane z tym, czy kamienie zostały przeniesione przez ludzi, czy przez działalność lodowców - poinformował profesor archeologii Joshua Pollard z Uniwersytetu Southampton w korespondencji mailowej z CNN. Pollard, który nadzorował te badania, powiedział, że zespół naukowców badał skały ze Stonehenge i próbował je dopasować do tych znajdujących się w paśmie górskim Preseli Hills w Walii. - To bardzo ciężka praca. Zajmuje dużo czasu - dodał.

  Aby otrzymać dokładne wyniki, geolodzy kruszyli setki fragmentów skał na proszek i przeprowadzali specjalistyczne testy, między innymi prześwietlali je promieniami rentgenowskimi.

  Naukowcy od dawna wiedzieli, że kamienie pochodzą z Preseli Hills, ale nowe badania pozwalają im obalić twierdzenia dotyczące położenia skał, ustalonego w 1923 roku przez brytyjskiego geologa Herberta Henry'ego Thomasa. Nowe badania wskazują, że kamieniołomy Carn Goedog i Craig Rhos-y-felin znajdują się po północnej stronie wzgórza, a więc obok miejsca, które dotychczas było uznawane za ich położenie.

  Obalenie wcześniejszych tez

  - Wracając do tamtego okresu i sprawdzając to, co ustalił Thomas i badając jego próbki, jesteśmy w stanie pokazać, że żadne z jego ustaleń nie są zgodne z naszymi - powiedział geolog Richard Bevins z Narodowego Muzeum Walii w rozmowie z CNN.

  Jest też bardzo prawdopodobne, że kamienie zostały przeciągnięte po ziemi z Walii do Anglii, a nie przetransportowane dopływami rzeki, znajdującymi się w pobliżu południowej strony wzgórza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...