Informacje
 • Kawony i wino: tak Polacy odpoczywali w II RP

  24-05-2013 16:48 Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło zdjęcia z polskiego bieguna ciepła

  "Polska Riwiera" II RP

  Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Wszystko to, czego brakuje nam w takie dni jak ostatnie, można było znaleźć w najpopularniejszym przedwojennym letnisku w Zaleszczykach nad Dniestrem, biegunie ciepła II RP. Plaże "Polskiej Riwiery" oblegały tłumy turystów, zajadających miejscowe arbuzy nazywane "kawonami" i popijając lokalne wino.

  Do tego modnego letniska można było dojechać szybką Lux-Torpedą. Kursujący z Warszawy

  bezpośredni "sleeping" woził wczasowiczów i dość egzotyczne jak na polskie warunki owoce - brzoskwinie, melony czy winogrona.  Połączenie Gdynia–Zaleszczyki było najdłuższą trasą kolejową II RP.

  Tropiki na granicy

  Plaże „Słoneczna” i „Cienista” pełne były turystów. Na "biegunie ciepła II RP" temperatury dochodziły nawet do 55 st. C. Widać to doskonale na jednej z fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego, przedstawiającej termometr ustawiony na plaży. Niestety, nie zachowały się fotografie wykonane na pierwszej w Polsce, nieoficjalnej plaży naturystów, która znajdowała się właśnie w Zaleszczykach.

  Po intensywnym opalaniu wczasowicze mogli raczyć się miejscowym winem i arbuzami, znanymi wówczas jako „kawony”. Organizowano również koncerty orkiestry uzdrowiskowej, spektakle teatralne, mecze piłki plażowej czy tenisa, a miejscowe kino wyświetlało wakacyjne hity. Najpopularniejszym wydarzeniem było winobranie odbywające się w końcu września. Jedno ze zdjęć udostępnionych przez NAC przedstawia pochód podczas winobrania i ogromny pęk dorodnych winogron.

  Sentymentalna podróż w czasie

  Ze względu na swój suchy i ciepły klimat Zaleszczyki były uzdrowiskiem polecanym przez lekarzy szczególnie dzieciom w rozmaitych chorobach. „Słaby rozwój i wzrost dzieci, krzywica, skaza wysiękowa i neuroartretyczna, stan grasiczno-limfatyczny, gruźlica kostno-stawowa i gruczołowa, osłabienie i okresy rekonwalescencji – to krótki opis chorób dziecinnych, które z powodzeniem leczymy w Zaleszczykach” – zachwalała ulotka promująca zalety kurortu.

  Niestety, dzisiejszy wygląd miejscowości w niczym nie przypomina dawnej świetności. W 1939 r. część budynków została mocno zdewastowana, potem następowało dalsze niszczeni ekurortu. Jednak dzięki doskonałym zdjęciom z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy odbyć dziś sentymentalną podróż w czasie i pomarzyć o słońcu i soczystych winogronach.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mosty w Zaleszczykach
  Nie jest prawdą, że w Zaleszczykach był tylko most kolejowy. Drogowy, zniszczony podczas I W. Św., został odbudowany na krótko przed wrześniem 1939. Oczywiście mit "szosy zaleszczyckiej" to kompletna bzdura propagandy PRL.
  ~gandalph /2015-07-11 01:32
 • nie było ewakuacji do RUmunii przez Zaleszczyki
  @wrzesień 1939: za czasów PRL i komunistycznej propagandy, przypisywano miastu Zaleszczyki fałszywie punkt, w którym resztki polskich wojsk (z dowództwem na czele) oraz rząd i najwyższe urzędy wycofywały się po 17 września 1939 roku do Rumunii, jednak w rzeczywistości granicę przekraczano samochodami w Kutach, bo w Zaleszczykach był tylko most kolejowy. (T. Dubicki, Wojsko polskie w Rumunii). Prawdą jest, że nieliczni uchodźcy przekroczyli w 1939 r. Dniestr wpław, wśród nich Melchior Wańkowicz.
  ~Szern /2013-06-17 17:35
 • Czy to przez Co2
  Oj jak dobrze mieli ludzie ze nie bylo tych baranow co wymyslili oplaty za zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu spowodowane przez czlowieka.
  ~ivann /2013-05-27 10:00
 • pomiar temp.
  To niemożliwe, te 55 st. Chyba termometr zepsuty.
  ~Bianka /2013-05-25 15:08
 • wrzesień 1939
  Młodym Polakom należy też koniecznie powiedzieć, że we wrzęsniu 1939 roku przez Zaleszczyki właśnie drapaka dawali najwięksi polscy patrioci pozostawiając naród i walczące jeszcze wojska na łaskę okupantów. Tym właśnie Zaleszczyki zapisały się w historii II RP.
  ~lsd /2013-05-25 08:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...