Informacje
 • Kluczowy egzamin kapsuły Dragon Crew zdany. Wydaje się gotowa na lot załogowy

  19-01-2020 16:52 Falcon-9 wyleciał o 16.30

  Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w niedzielę z kosmodromu NASA na Florydzie rakietę Falcon 9, która wyniosła załogową wersję kapsuły Dragon. Próba się powiodła, a to oznacza, że niebawem dzięki kapsule Dragon odbędzie się załogowy lot na orbitę.

  Wyznaczona na sobotę próba systemu ratowania nowego amerykańskiego kosmicznego statku załogowego Crew Dragon w razie awarii rakiety nośnej nie odbyła się. Ostatni test przed jego lotem z astronautami miał miejsce za to w niedzielę o godzinie 16.30 czasu polskiego.

  Sukces

  Zgodnie z ustalonym programem silniki Merlin pierwszego stopnia rakiety nośnej działały tylko przez półtorej minuty, a po ich wyłączeniu kapsuła Crew Dragon oddzieliła się od Falcona-9 za pomocą własnych silników rakietowych SuperDraco.

  Krótko przed osiągnięciem przez Crew Dragon położonego na wysokości 43 kilometrów apogeum parabolicznej orbity zestaw silników SuperDraco został odrzucony, a mniejsze od nich silniki Draco ustawiły  kapsułę w pozycji do otwarcia spadochronów i wodowania, co nastąpiło 32 kilometry od wybrzeża. Cały lot trwał nieco ponad 10 minut.

  Sektor prywatny

  Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wymiana członków załogi stacji realizowana jest obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

  Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów do współpracy z ISS, agencja postanowiła zwrócić się do amerykańskich partnerów prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie. Dzięki temu Boeing udostępni NASA swe załogowe statki Starliner, wynoszone w kosmos przez rakiety Atlas, a w przypadku SpaceX będą to statki Dragon w wersji załogowej (Crew Dragon) i jego rakiety nośne Falcon-9.

  Statki Starliner i Dragon nadają się do wielokrotnego użycia, co dotyczy również pierwszego stopnia rakiety Falcon-9. Towarowa wersja Dragona wykonała już kilkanaście lotów zaopatrzeniowych na ISS.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...