Informacje

 • Kolorowa mozaika na środku pustyni.
  Widać ją na zdjęciach z kosmosu

  09-08-2017 12:10

  Czym są te regularne obiekty?

  Czym są te regularne pasiaste obiekty?

  Foto i film: NASA

  Astronauta z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycił na zdjęciu dość nietypowy obiekt o regularnych kształtach. Widać na nim pustynię w stanie Utah. Czym są te kolorowe wzory?

  Obiekty te leżą w Górach Skalistych, Wielkiej Kotlinie i na Wyżynie Kolorado. Obszar ten słynie z wyżyn i gór. W północno-zachodniej części stanu rozpościera się bezodpływowe Wielkie Jezioro Słone i Wielka Pustynia Słona.

  Klimat stanu jest podzwrotnikowy i wybitnie suchy. Ze względu na to, że stan Utah jest zlokalizowany w górach, których wysokość sięga 4123 metrów nad poziomem morza, widoczne są tam bardzo wyraźnie skutki oddziaływania klimatu górskiego.

  Czym są regularne obiekty?

  Są to 23 kolorowe, sztuczne zbiorniki wodne, które zajmują powierzchnię około 160 hektarów. Jest to część infrastruktury, która została zbudowana na potrzeby pozyskiwania chlorku potasu. Powszechnie związek ten jest sygnowany skrótem MOP. Obecnie zapotrzebowanie na nawozy jest ogromne. Dlatego też stworzono zbiorniki, w których podczas parowania wytrąca się pożądana substancja.


  Czemu stawy mają różne kolory?

  Stawy mają różne kolory: odcienie zieleni, niebieskiego, a nawet beżu. Skąd takie barwy? Odpowiedź jest dość zaskakująca. Każdy kolor oznacza bowiem inny stan parowania.

  Głęboki niebieski kolor informuje nas o tym, że wytrącanie potasu jest w początkowej fazie. Zielone kolory oznaczają, że proces parowania wciąż trwa. Natomiast tam, gdzie pojawia się barwa beżowa i biała - proces parowania jest w zaawansowanym stopniu. Stawy są tam prawie suche, a kryształy soli, które są pożądanym produktem ubocznym, są gotowe do zbiorów.

  Na zdjęciach pochodzących z Google Maps zbiorniki te mają kolor fioletowy, lekko różowy. Związane to jest z tym, że podczas wykonywania zdjęć został użyty inny zakres promieniowania niż w przypadku zdjęć opublikowanych przez NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej).

  Naukowcy wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Na obszarze pustynnym w stanie Utah panują idealne warunki do odparowywania wody i wytrącania się tych związków chemicznych.

  Co można jeszcze dostrzec na zdjęciu?

  Na fotografii cienie rzucane przez obiekty wprowadzają trójwymiarowość, poczucie głębi i nadają realizmu pustyni Utah. Colorado Plateau jest wyniesiona na średniej wysokości 1600 metrów nad poziomem morza, w przeciwieństwie do Colorado River Valley, która leży na poziomie 1200 metrów. Ciemnozielone kolory wzdłuż rzeki informują o bujnej roślinności, która porasta brzegi koryta pustynnej rzeki.

  Zdjęcia satelitarne są skarbnicą wiedzy

  Na zdjęciach satelitarnych można dostrzec najróżniejsze obiekty.

  Zobacz wzory malowane niczym pędzlem na morzu Beauforta.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolorowa mozaika na środku pustyni.
  A ja myślałam,że to parawany Polaków-plażowiczów
  ~domino /2017-08-09 14:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...