Informacje
 • Kolorowe wstęgi na polskim niebie

  08-09-2011 10:40 W ciągu najbliższych nocy będą nam towarzyszyć zorze polarne

  Wielkość i położenie zorzy polarnej

  TVN24 / fot. NASA, SWPC.NOAA

  Zorze polarne pojawiają się najczęściej w okolicach kół podbiegunowych. W niższych szerokościach geograficznych, tak jak na przykład w Polsce, zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też malownicze, kolorowe wstęgi, które między 8 a 10 września będziemy mieli szansę zaobserwować na naszym niebie, są nie lada gratką.

  Słońce zaczęło o sobie przypominać coraz częściej. Wynika to z jego 11-letniego cyklu aktywności, którego szczyt przypadnie na 2012-2013 rok. Na gwieździe pojawia się coraz więcej plam powiązanych z natężeniem promieniowania słonecznego.

  - Zapowiada się, że w ciągu najbliższych nocy będą nam towarzyszyły zorze polarne. A wszystko przez "niewielką plamkę" oznaczoną numerem 1283. Ma ona wielkość dwóch albo trzech naszych planet i jest bardzo aktywna - mówił w czwartkowym "Poranku" TVN24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

  W nocy z wtorku na środę doszło do dwóch dużych wybuchów w rejonie "plamki" 1293. Pierwszy z nich był nieco słabszy, klasy M5.3. Drugi o wiele silniejszy - X2.1. Wybuchy zaliczane przez specjalistów do klasy X należą do najsilniejszych.

  Plama numer 1283 znajduje się blisko środka tarczy słonecznej. Przez to materia wyrzucona w obu wybuchach została skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi. Aktualnie naładowane energią cząstki lecą w stronę naszej planety.

  Jeżeli pogoda pozwoli...

  W czwartek, klika minut po północy, doszło do kolejnego bardzo silnego wybuchu na Słońcu. Jeśli więc tylko pogoda na to pozwoli, zapowiada się kilka bardzo ekscytujących nocy.

  - Wybuchy tej klasy mogą spowodować zorze polarne widoczne także w Polsce - mówił w TVN24 Wójcicki.

  Zakłócenia nam nie grożą

  Znane są przypadki, kiedy to aktywność słoneczna wpływała na działanie telefonów komórkowych. Dzisiaj firmy telekomunikacyjne często na czas burzy słonecznej wyciszają sygnał.

  - W 1989 roku padła spora część sieci energetycznej w Ameryce Północnej i w Kanadzie. Są to jednak przypadki naprawdę drastyczne. Nie powinniśmy się jakoś specjalnie obawiać. Przy ostatniej zorzy polarnej, stosunkowo niedawno, bo na początku sierpnia, nic złego się nie działo – komentował Karol Wójcicki.

  Jak zobaczyć na pewno zorzę

  - Jeśli chcemy spróbować zaobserwować taką zorzę, to nie sugerujmy się pięknymi zdjęciami z telewizji i z Internetu. W Polsce, jeśli zorza polarna w ogóle występuje, jest zjawiskiem o wiele bardziej subtelnym. Pojawia się jako różnokolorowe pojaśnienie (często fioletowe lub różowe, nad horyzontem) - opisywał Wójcicki.

  Zdjęcia często naświetlają i zbierają te fotony, które ludzkie oko kumuluje tylko przez ułamek sekundy. Cała zabawa polega więc na tym, żeby zobaczyć subtelność cudu natury i ją docenić.

  - Sposób na odróżnienie jej od wielkomiejskiej łuny jest bardzo prosty - mówi Wójcicki. Jak dodaje, warto więc w piątek wyjechać kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów poza północne granice miasta. W ten oto sposób zostawimy je za sobą i widok na horyzont nie powinien być niczym zmącony.

  SPRAWDŹ, GDZIE ZOBACZYSZ ZORZĘ POLARNĄ

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ;/
  Nie ma nic pokażyć.
  ~Alicja /2011-09-10 18:25
 • :)
  [cytat]Będę na pewno oglądać!
  Kilka osób mówi że to koniec świata, ludzie nie żyjcie samą religią! Religia mówi że majowie tylko wiedzieli kiedy to będzie, a ja wam mówi że koniec świata będzie wtedy, gdy słońce straci siły czyli za kilka tysięcy lat! [/cytat]
  Nie, koniec swiata bedzie wtedy, kiedy Bog na swiat przyjdzie...
  A co do Slonca. Tak, gdy straci na sile, stanie sie czerwonym olbrzymem, to bedzie koniec swiata, ale nie za kilka tysiecy lat, ale do 5 miliardow lat.
  ~ArtystaMalarz /2011-09-09 23:26
 • Mam nadzieję, że się podobają zdjęcie.
  No pewnie! Ja chcę zorzę polarną na całą noc. W nocy zorze polarne zobaczymy czy jest, .. = )
  ~Alicja /2011-09-09 20:45
 • Chcę zorzę polarną!
  Będę na pewno oglądać!
  Kilka osób mówi że to koniec świata, ludzie nie żyjcie samą religią! Religia mówi że majowie tylko wiedzieli kiedy to będzie, a ja wam mówi że koniec świata będzie wtedy, gdy słońce straci siły czyli za kilka tysięcy lat!
  ~Nati /2011-09-09 16:03
 • :)
  Gosiunia zorza ma być widoczna w nocy z 8 na 9 września a nie 8 września nad ranem :)
  Dzisiaj (z 8 na 9) ma być pochmurno więc szansa na zobaczenie zorzy jest tylko na zachodzie Polski.
  Natomiast w nocy z 9 na 10 ma być pogodnie więc powinniśmy wszyscy zobaczyć zorze jeśli się dobrze przyjrzymy:))

  A i jeszcze:
  zatroskany nie opowiadaj głupot bo nikt nie wie kiedy świat się ma skończyć!!! A zorza w Polsce się do tej pory zdarzała i jakoś żyjemy!!!
  ~MEti /2011-09-08 17:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...