Informacje
 • "Kometa stulecia" jaśnieje. Z każdym tygodniem widać ją lepiej

  20-11-2013 18:23 Zobacz niezwykłe zdjęcia astrofotografa

  ISON na zdjęciach Hankeya. Na filmie widać tor lotu komety

  Mike Hankey, Monkton MD/mikesastrophotos.com

  Od niepozornej, bladej smugi do dynamicznego obiektu strzelającego strumieniami materii - taką przemianę przez ostatnie miesiące przeszła kometa C/2012 S1, czyli ISON. Z tygodnia na tydzień staje się jaśniejsza i bardziej spektakularna, co możemy prześledzić w serii zdjęć wykonanych przez astrofotografa amatora Mike'a Hankeya. Nie sposób nie zauważyć przy tym wielkiej urody tego świetlistego obiektu przecinającego niebo.

  "We wrześniu ISON była tylko smugą mniejszą niż większość gwiazd. Jej ogon, kiedy dało się go dojrzeć, był krótki, blady i niezbyt zróżnicowany" - relacjonuje na portalu space.com swoje obserwacje Mike Hankey.

  Rozpoczynając je, korzystał z 14,5-calowego teleskopu RCOS znajdującego się w Sierra Remote Observatories w kalifornijskim Auberry. Co rano spędzał około godziny na zdalnym podglądaniu komety przez ten instrument ze swojego domu w Maryland.

  "Eksperymentowałem z różnymi czasami ekspozycji, ustawieniami wykrywania obiektu i technikami przetwarzania. Z biegiem tygodni kometa stawała się jaśniejsza i większa" - opisuje astrofotograf.

  Jeśli przetrwa, będzie show

  ISON zmierza w kierunku Słońca, z którym wyjątkowo bliskie spotkanie czeka ją już 28 listopada. Kometa znajdzie się wtedy w odległości 1,2 mln km od powierzchni naszej gwiazdy. Jeśli przetrwa, przez większość grudnia będzie nam zapewniać spektakularne show.

  Nie znaczy to jednak, że na razie jest nudno.

  W połowie października kometa wyraźnie się powiększyła i można było się spodziewać, że niedługo przestanie się mieścić ze swoim ogonem w polu widzenia. Po dwóch tygodniach Hankey rzeczywiście nie mógł już zmieścić jej w kadrze bez "ucinania" fragmentu ogona.

  Słońce ją "obudziło"

  "Prawdziwa ekscytacja zaczęła się jednak rankiem 10 listopada. Kiedy tylko ściągnąłem z aparatu i wyświetliłem pierwsze zdjęcie, dostrzegłem wyraźny dżet wystrzeliwujący z jej komy (gazowej otoczki - przyp. red), którego nie widziałem wcześniej" - opowiada fotograf.

  ISON za sprawą przybliżania się do Słońca weszła w pełny tryb aktywności, czyli z zamarzniętej skalno-lodowej kuli zmieniła się w otoczony gazową atmosferą i wyrzucający strumień materii dynamiczny obiekt. Dlatego 14 listopada Hankeyowi udało się uchwycić kolejne fascynujące zmiany.

  "Była jaśniejsza niż kiedykolwiek widziałem i miała niesamowite szczegóły, wiele dżetów promieniujących z komy było doskonale widocznych" - opisuje. Musiał wprowadzić zmiany techniczne - wcześniej ustawiał czas ekspozycji na 180 sekund, teraz musiał go skrócić do 60 sekund. Nadchodzące dni mogą zaowocować jeszcze bardziej spektakularnymi obrazami.

  Wystarczą lornetka i aparat

  Jeśli ktoś nie zadowala się relacją z drugiej ręki, może sam spróbować "namierzyć" ISON. Jak wyjaśnił Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, jej blask wynosi obecnie około 5.0-5.5 magnitudo. - To oznacza, że w dobrych warunkach kometę można dojrzeć gołym okiem - stwierdził Olech.

  CZYTAJ WIĘCEJ O OBSERWACJI NIEBA W LISTOPADZIE

  Choć w obserwacjach może nieco przeszkadzać księżyc tuż po pełni, kometa powinna być widoczna nawet przez małą lornetkę. Da się ją uwiecznić bez problemów niemal każdym aparatem cyfrowym z jasnym obiektywem standardowym.

  Wasze zdjęcia komety ISON możecie zamieszczać na Konatkcie Meteo albo Kontakcie 24


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Iwonko
  Masz rację, pod warunkiem że ktoś określi gdzie jest w kosmosie ten "DÓŁ"
  ~ala /2013-11-24 22:33
 • Latanie w kółko
  Te latające wkoło siebie kulki w kosmosie to jest jednak coś śmiesznego. W końcu to się chyba wyczerpie i wszystko spadnie w dół.
  ~iwonka /2013-11-21 10:38
 • RE: Kometa ISON
  Dobre pytanie, Chudy. Odpowiedź brzmi: bo znajduje się na orbicie eliptycznej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita
  ~shtr /2013-11-21 09:40
 • @Chudy
  bo grawitacja?
  ~zbigniew /2013-11-21 09:30
 • @ Chudy
  Kometę "zawróci" grawitacja Słońca.
  ~zag /2013-11-21 08:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...