Informacje
 • Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

  02-09-2011 14:43 Eksperci ostrzegają przed kolizjami
  Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

  Urządzenie do zbierania śmieci w kosmosie

  NASA

  - Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów - ostrzegli amerykańscy eksperci.

  NASA potrzebuje nowego, strategicznego planu, który pozwoli zmniejszyć ryzyko związane ze zużytymi częściami rakiet, nieczynnymi satelitami i tysiącami innych odpadków, jakie dryfują w przestrzeni kosmicznej wokół naszej planety z prędkością 28,164 km na godzinę - oznajmili eksperci z amerykańskiej rady badawczej National Research Council (NRC), cytowani przez agencję Reuters.

  Kosmiczne śmieci zagrażają w sumie około tysiącowi czynnych komercyjnych, wojskowych i cywilnych satelitów na orbicie Ziemi. Duża ich część jest własnością różnych firm i przedsiębiorstw, np. telekomunikacyjnych, i uczestniczy w generowaniu pokaźnych zysków (tylko w ubiegłym roku pozwoliły zarobić 68 mld dol.) - wynika z danych Satellite Industry Association.

  Tysiące kosmicznych śmieci

  Do pierwszej kolizji na orbicie doszło w roku 2009. Czynny satelita komunikacyjny Iridium zderzył się wówczas z wrakiem rosyjskiego satelity. Do wypadku doszło na wysokości 789 km nad Syberią. W efekcie powstały tysiące nowych kosmicznych śmieci. Natomiast dwa lata wcześniej Chiny, w ramach powszechnie potępionego testu pocisku antysatelitarnego, umyślnie zniszczyły jeden ze swoich nieczynnych satelitów meteorologicznych.

  Liczba śmieci na orbicie, jakie obserwuje i kataloguje amerykańska sieć Space Surveillance Network, wzrosła z 9 949 obiektów w grudniu 2006 roku do 16 094 w lipcu 2011. Niemal 20 procent z nich powstało po rozbiciu chińskiego satelity FENGYUN 1-C - informuje National Research Council. Współczesna technologia pozwala na

  śledzenie obiektów mających około 10 cm średnicy oraz większych.

  Potrzeba nowych przepisów

  Modele komputerowe pokazują, że liczba orbitalnych śmieci"sięgnęła katastrofalnego punktu, a na orbicie jest ich wystarczająco wiele, by mogły się stale zderzać, dając początek jeszcze większej liczbie szczątków i zwiększając ryzyko uszkodzenia statków kosmicznych" - ostrzegli eksperci NRC w komunikacie ze 182-stronicowego raportu.

  Autorzy raportu na temat orbitalnych śmieci spisali też zalecenia dla NASA, pozwalające zmniejszyć ryzyko i poprawić sytuację na orbicie. Sugerują m.in. współpracę z Departamentem Stanu i opracowanie ram prawnych, które w przyszłości pozwolą posprzątać orbitę. Obecne przepisy międzynarodowe zakazują poszczególnym państwom przejmowania i gromadzenia dryfujących w kosmosie obiektów należących do innych krajów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ludziska xD
  Do kolika: Stworzenie sztucznej grawitacjii potzrebne by było bardzo dużo czasu a po drugie naukowcy potrafią stworzyć sztuczną grawitację tylko na małych obszarach. Jak by wyglądała przestrzeń kosmiczna ze sztuczną grawitacją od strony ziemii?. .
  Zgadzam się z tuxmaniakiem. Energię trzeba by było chyba ze słońca kablem pobierać bo cała energia z ziemii nie wystarczyła by na to, by zasilać sztuczną grawitację przez kilka nawet dni i wtedy na ziemi nie byłoby prądu, a wedy energię pozyskiwalibyśmi zapewne z baterii słonecznych ....
  PatrykChmarzynskiChmarza /2011-12-24 11:02
 • Kosmiczna śmieciarka
  Zgłaszam się na ochotnika i mogę polecieć w kosmos i pozbierać te wszystkie śmieci, a potem sprzedam je na złomie ;-)
  ~Zlomiarz /2011-12-24 10:57
 • magnetron
  tak jasne. a energię do zasilania tego cacuszka czerpac by mozna z piorunow i wiatru slonecznego ;D
  ~tuxmaniak /2011-12-23 17:51
 • hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
  ale jazda hyba polece balonem w kosmos asz słów mi brakuje
  ~banan /2011-12-23 15:42
 • zbierać, nie śmiecić!
  można stworzyć coś na zasadzie sztucznej grawitacji, która przyciągałaby te śmieci i tym samym je zbierała.
  ~klolik /2011-09-02 20:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...