Informacje
 • Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

  02-03-2016 07:14 Scott Kelly i Michaił Kornijenko wylądowali w Kazachstanie
  Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

  Astronauci na Ziemi

  Astronauci Scott Kelly i Michaił Kornijenko wrócili na Ziemię. Po 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądowali w kapsule Sojuz na poligonie w Kazachstanie o 5:25 naszego czasu.

  Kelly i Kornijenko stacjonowali na ISS dwa razy dłużej niż przeciętni astronauci. Ich pobyt ustanowił dwa rekordy: najdłuższego przebywania na stacji i najdłuższej misji kosmicznej w dziejach Ameryki.

  Eksperymentalna misja

  Przez cały niemal roczny pobytu w przestrzeni, Kelly lat 52, i Kornijenko lat 55 przechodzili dziesiątki eksperymentów medycznych i badań naukowych mających na celu dowiedzieć się, jak stan nieważkości i promieniowanie kosmiczne oddziałują na ludzkie ciało. Wyniki eksperymentu mają pomóc NASA w opracowaniu planu marsjańskiej misji, która ma potrwać co najmniej dwa lata.
  Ponadto Scott Kelly i jego brat bliźniak Mark Kelly, były astronauta NASA, uczestniczą w badaniach genetycznych, które mają ocenić, czy długie loty kosmiczne powodują zmiany genetyczne.

  Kelly ze swoimi 340 dniami w kosmosie pobił amerykański rekord długości pobytu w przestrzeni kosmicznej, który od 2007 r. należał do Michaela Lopeza-Alegrii i wynosił 215 dni.

  Ciekawostki z rocznej misji

  Podczas swojego pobytu na ISS Kelly i Kornijenko okrążyli Ziemię 5440 razy, gościli dziewięć statków kosmicznych, które dostarczyły na ISS zapasy jedzenia, przyrządy badawcze i nowych członków załogi,widzieli 10 880 wschodów  i zachodów Słońca (z Ziemi mogliby zobaczyć tylko 680), wypili 730 litrów przetworzonego potu i moczu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...