Informacje

 • Kraina lodu na wodzie. Niektóre sople osiągają wysokość kilku metrów

  12-01-2018 07:59

  W zbiorniku Hongshan powstały piękne formy lodowe

  Na sztucznym zbiorniku w Chinach powstały niesamowite formy lodowe. Niektóre sople mają nawet do trzech metrów wysokości.

  Pod wpływem silnego wiatru i niskiej temperatury przez wiele dni w zbiorniku Hongshan w mieście Chifeng w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach powstało dużo pięknych form lodowych.

  Średnia temperatura w Chifeng wynosi zwykle około -10 stopni Celsjusza w styczniu.

  Ogromne sople tworzące się w niskiej temperaturze przybierają różne kształty. Najdłuższa forma rozciąga się na kilka kilometrów, a inne osiągają wysokość nawet trzech metrów.

  - Te olbrzymie bloki lodu, jak tamy, nazywane są soplami w meteorologii, występują powszechnie zimą w Chifeng, prawie na wszystkich jeziorach. Jednak są bardzo wyjątkowe w zbiorniku Hongshan, a niektóre z nich mają wysokość od dwóch do trzech metrów - wyjaśnił Zhang Songbai, pracownik naukowy w Muzeum Miasta Chifeng.

  Największy sztuczny zbiornik

  Zbiornik Hongshan to największy sztuczny zbiornik wodny w Mongolii Wewnętrznej, którego górna powierzchnia wynosi 20 tysięcy kilometrów kwadratowych. Każdej zimy woda z górnego nurtu trafia do zbiornika, który wielokrotnie zmienia kształt i podnosi zamarzniętą powierzchnię. W połączeniu z siłą nacisku i silnym wiatrem powstają sople o różnych kształtach.

  - To jest mój pierwszy raz tutaj, jestem bardzo szczęśliwy, są różne sople, które tworzą wspaniały widok. To bardzo interesujące - powiedział jeden z podekscytowanych turystów.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....