Informacje
 • Kryzys wieku średniego dopada również małpy

  20-11-2012 07:50 Samopoczucie małp oddaje krzywa w kształcie litery "U"
  Kryzys wieku średniego dopada również małpy

  Małpy człekokształtne mają powody do licznych zmartwień

  fot. Shutterstock

  Kryzys wieku średniego to domena nie tylko ludzi, ale i... małp. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu - mówi Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.

  Kolejne badania naukowe wskazują na podobieństwo małp i ludzi. Brytyjska analiza wskazuje, że małpy człekokształtne również przechodzą kryzys wieku średniego.

  W badaniach, które rozpoczęto w 2002 roku, wzięło udział ponad 500 zwierząt z pięciu krajów, w tym USA, Japonii i Kanady. Poprowadzili je naukowcy z Uniwersytetu w Warwick i Uniwersytetu Edynburskiego.

  Jak litera U

  Naukowcy stwierdzili, że nastrój szympansów i orangutanów najlepiej oddaje krzywa w kształcie litery U. Zwierzęta mają dobre samopoczucie w dzieciństwie, potem przychodzi czas refleksji i zadumy. Na starość odzyskują pogodę ducha.

  - Młodzieńcza radość bierze się z entuzjastycznego podejścia do życia. Młode małpy wiele czasu spędzają na zabawie. To również okres marzeń, stawiania sobie wyzwań - opisuje Andrew Oswald z Uniwersytetu Warwick.

  Później następuje weryfikacja młodzieńczych założeń. Tu właśnie nadchodzi regres dobrego samopoczucia. - Część samców zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie przewodzić stadu. Pojawiają się pierwsze problemy zdrowotne - wyjaśnia Oswald.

  To efekt biologii?

  Autorzy badań sugerują więc, że kryzys wieku średniego u człowieka może być biologicznym efektem ewolucji, a niekonieczne skutkiem posiadania kredytu mieszkaniowego, rozpadu małżeństwa czy nadużywania telefonu komórkowego. Małpy tych rzeczy nie mają, a kryzys wieku średniego - jak najbardziej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ludzie to małpy przecież, prawie wszystkie geny takie same jak u goryla...
  Przecież ludzie to też małpy, tylko najbardziej rozwinięte. No może poza tymi paroma procentami Rh minus, czyli z krwią pozbawioną małpiego czynnika. Ale to hipoteza tylko...
  ~gorulla /2012-11-20 14:51
 • hmm mimo wszystko życie jest piękne
  chciałbym jeszcze raz urodzić się na tej planecie
  ~dar /2012-11-20 14:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...