Informacje
 • Księżyc Saturna jak porysowany czerwoną kredką. Tetyda ma dla naukowców zagadkę

  30-07-2015 20:55 Te smugi są bardzo tajemnicze
  Księżyc Saturna jak porysowany czerwoną kredką. Tetyda ma dla naukowców zagadkę

  Powierzchnia Tetydy. Na zdjęciu widać tajemnicze czerwone smugi

  NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

  Naukowcy z programu Cassini, którego celem jest poznanie Saturna i jego księżyców, przecierają oczy ze zdumienia. Okazało się, że na jednym z naturalnych satelitów planety widać tajemnicze czerwone smugi. Wyglądają tak, jakby ktoś narysował je kredką.

  Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą o istnieniu czerwonych smug na powierzchni Tetydy. Wcześniejsze zdjęcia przesłane przez sondę Cassini odsłaniały kilka ledwo widocznych łuków na powierzchni lodowego księżyca.

  Na fotografii wykonanej w kwietniu 2015 roku (kiedy cały układ Saturna wszedł w tzw. układ zimowy, a Słońce lepiej oświetlało północną półkulę Tetydy) widać znacznie więcej szczegółów.

  Zaskoczeni naukowcy

  - Byliśmy zaskoczeni ich rozmiarem - wyjaśniał Paul Helfenstein z Cornell University w Ithace w stanie Nowy Jork.

  Naukowcy szacują, że smugi mogą być szerokie na kilka i długie na kilkaset kilometrów. Jednak wciąż nie są w stanie wyjaśnić ich pochodzenia. Podejrzewają, że mogą być wynikiem procesów chemicznych zachodzących na lodowej powierzchni.

  - Czerwone smugi muszą być geologicznie młode, ponieważ przecinają starsze "twory" takie jak kratery uderzeniowe, jednak nie znamy ich wieku w latach - podkreśla badacz.

  Dalsze badania

  - Po 11 latach pracy na orbicie Cassini nadal dostarcza zaskakujących odkryć - mówiła Linda Spilker, naukowiec z projektu w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. - Planujemy jeszcze bliżej przyjrzeć się Tetydzie i jej łukom w listopadzie. Chcemy wydobyć źródło ich pochodzenia i skład - dodała.

  Badania od 2005 r.

  Misja Cassini-Huygens jest prowadzona wspólnie przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Centrum operacji obrazowania znajduje się w Instytucie Nauk Kosmicznych w Boulder w stanie Kolorado. Jej zadaniem jest badanie Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnosfery (obszar wokół ciała niebieskiego naładowany jego polem magnetycznym).

  Sonda została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku. W lipcu 2014 roku stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna. W styczniu 2005 roku próbnik Huygens odłączył się od sondy i wylądował na powierzchni jednego z księżyców: Tytana.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • igraszki
  to najmłodsze dziecię boże dorwalo się do atlasu taty
  ~luka /2015-07-31 17:17
 • Czerwone smugi
  To Ruscy próbowali pomalować go na czerwono :-)
  ~Misiek /2015-07-30 21:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...