Informacje

 • Księżyc w cieniu Ziemi. Śnieżna pełnia i zaćmienie

  11-02-2017 08:04

  Pogoda dopisała. Widać to na Waszych zdjęciach

  Półcieniowe zaćmienie Księżyca

  Kontakt 24

  Półcieniowe zaćmienie Księżyca, śnieżna pełnia i kometa. Te wszystkie kosmiczne atrakcje mogliśmy podziwiać ubiegłej nocy. Reporterzy 24 nas nie zawiedli. Wysłali mnóstwo materiałów.

  W nocy z piątku na sobotę nastąpiło półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak wyjaśnił Karol Wójcicki z serwisu "Z głową w gwiazdach", oznaczało to, że Księżyc schował się w półcieniu Ziemi, ale nie pojawił się w jej cieniu głównym. Cień główny to miejsce znajdujące się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z którego Słońce jest całkowicie niewidoczne. Z kolei stożek półcienia to miejsce, z którego tylko część Słońca jest widoczna, a pozostała część jest zasłonięta przez Ziemię. Efektem tej sytuacji było pociemnienie tarczy Księżyca w jej górnej części.

  Wójcicki zaznaczył, że gdybyśmy znajdowali się na Księżycu, widoczne byłoby zaćmienie Słońca, ponieważ Ziemia znajduje się teraz pomiędzy Słońcem a Księżycem.

  Zaćmienie Księżyca zawsze wiąże się z jego pełnią, ponieważ Słońce, żeby rzucać cień Ziemi na Srebrny Glob musi być po przeciwnej stronie niż Księżyc. W lutym mamy pełnię Śnieżnego Księżyca. Każda Pełnia nosi swoją nazwę, pochodzącą z opisu Indian amerykańskich do dzisiaj używanych w almanachach farmerskich.

  Kiedy i gdzie podziwiać zaćmienie?

  Zaćmienie było widoczne gołym okiem, ale zmiany zachodziły bardzo wolno. Księżyc od godz. 23.34 powoli robił się ciemniejszy. Maksimum zjawiska przypadło na godz. 1.43. Zaćmienie zakończyło się o 3.53.

  Pociemniała lewa, górna ćwiartka Księżyca.

  Zaćmienie mogli podziwiać ludzie prawie na całej Ziemi. Jedynie w Oceanii i Australii nie było widoczne.

  Kometa

  Noc z piątku na sobotę była pełna kosmicznych atrakcji. W pobliżu Ziemi przeleciała również kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Znalazła się zaledwie 13 milionów kilometrów od naszej planety. Taka bliskość sprawiła, że kometa przemieszczała się na niebie z prędkością 8 stopni na dobę. 45P minęła gwiazdozbiory Herkulesa, Koronę Północną i Wolarza.

  Pogoda w nocy dopisała. Reporterzy 24 wysłali wiele materiałów z zaćmienia Księżyca. Czekamy na więcej. Jeśli udało Ci się uchwycić któreś z tych zjawisk, wyślij zdjęcia i filmy na Kontakt24.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pelnia
  Ja juz wyje!
  punio1 /2017-02-11 07:58
 • zaćmienie ksiezyca
  czekam narazie nic
  ~synoptyk /2017-02-11 00:30
 • wyj
  i kwicz
  ~wol /2017-02-10 23:30
 • ksieżyc
  Zamienię się w wilka na pare godziń. Będę wył na osiedlu i chodzil po dachach auu auu auuuuu. Już zaczynam.
  Lapigrosz9012 /2017-02-10 23:19
 • ?
  O której ta kometa?
  ~ruda /2017-02-10 22:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...