Informacje
 • Łazik nie zbada wody na Marsie. Istnieje ryzyko skażenia

  03-10-2015 13:33 Curiosity znajduje się 50 km od wody

  Wody na Marsie nie zbada łazik

  NASA

  26 września świat obiegła informacja, że na Marsie znajduje się woda. Naukowcy mają na to bardzo mocne dowody, ale okazuje się, że jej istnienie nieprędko zostanie w 100 procentach potwierdzone.

  Curiosity od wody oddalony jest o około 50 km. Jednak międzynarodowy Traktat Kosmiczny podpisany w 1967 roku zabrania przebywania maszynom, ludziom czy robotom w pobliżu "kosmicznej wody".

  Ryzyko skażenia

  Wszystko przez to, że istnieje ryzyko zakażenia wody ziemskimi mikroorganizmami.

  - Wydaje się, że występuje tam woda w stanie ciekłym. Dlatego musimy podjąć wszystkie środki ostrożności, aby zapobiec ziemskiemu zanieczyszczeniu - powiedział Rich Zurek, jeden z naukowców pracujących przy Misji

  na Marsie. - Nasze łaziki nie są idealnie wysterylizowane. Nie mamy pewności, że nie zanieczyszczą wody - dodaje.

  Traktat o Przestrzeni Kosmicznej

  Tymczasem każdy kraj zobowiązany jest do przestrzegania Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej, który mówi między innymi, że "Państwa Strony Układu prowadzą studia i badania przestrzeni kosmicznej - łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi - w taki sposób, aby uniknąć ich szkodliwego zanieczyszczenia". Rozwiązaniem byłoby całkowite wysterylizowanie maszyn, ale NASA takiej możliwości nie ma.

  - Aby łazik był całkowicie sterylny, trzeba użyć ogromnej dawki promieniowania lub ciepła, co może uszkodzić elektronikę - wyjaśnia astrobiolog Malcolm Walter

  Rozwiązania

  Jak więc można sprawdzić, czy na Marsie rzeczywiście jest woda? Po pierwsze NASA planuje wysłać pierwszych ludzi na Marsa w 2030 roku. Mieliby oni szansę zobaczyć ciecz na własne oczy.

  Innym rozwiązaniem jest wysłanie na Marsa robota, który tam zbuduje łazika. Wtedy ryzyko skażenia byłoby najniższe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • co za brak wyobrazni
  Serio, ludziska myślicie w ten sposób. Zastanówcie sie, po co badać wode na obcej planecie, skoro są w niej ziemskie mikroorganizmy. 100% to by były wyniki zafałszowane. Chodzi o to, żeby zbadać tą wode taka jaka jest.

  A oni o kontroli środowiska
  ~batis20 /2015-10-07 14:16
 • ..
  jaka bzdura z tą czystością. Ludzie polecą i będą syfić, kąpać się w tej wodzie. Załatwiać się gdzie popadnie a łazik ma skazić wodę?. A nasza planeta jak wygląda może trzeba zacząć tutaj robić porządek.
  ~diada /2015-10-04 11:28
 • Cudowne
  Ziemianie wyrzynający się w wojnach i zatruwający swoją planetę chemią dbają, aby nie zakazić kosmosu mikroorganizmami. Nie puszczają łazika w okolice "wody", ale w 2030 puszczą małpę ludzką, żeby zobaczyła "wodę" na własne oczy. Jakie to wszystko mądre.
  ~homo science /2015-10-03 15:39
 • ekologia
  Szkoda, że nie troszczymy się tak bardzo o ziemskie zasoby wody, która z resztą (jako zdatna do picia) jest deficytowa. Obawy, że marsjański łazik skazi marsjańską wodę jest mniej prawdopodobne, jak wylądują tam pierwsi ludzie. Ciekawe, czy w tedy, gdy w grę będzie wchodzić ludzi życie na obcej planecie priorytetem będzie ochrona marsjańskiego środowiska wodnego.
  ~oblatywacz /2015-10-03 15:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...