Informacje

 • Lemingi to samobójcy, a dotknięcie żaby grozi brodawkami. Obalamy mity na temat zwierząt

  07-12-2017 10:23

  Czy brzmią dla Ciebie znajomo?

  Lemingi to urocze gryzonie

  Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Sander van der Wel, film: Umplash

  Świat zwierząt skrywa wiele tajemnic, jednak niektóre z nich są co najwyżej... pomówieniami. I choć powtarzane są po wielokroć, naukowcy zdecydowali się je raz na zawsze zdementować.

  Oto czternaście mitów dotyczących zwierząt, które część z nas jak dotąd brała za pewnik. Jak się okazuje, niektóre zdążyły się zdezaktualizować, za to inne nigdy nie były prawdą.

  MIT 1

  Wydzieliny bobrów są w ekstraktach waniliowych i innych produktach spożywczych.

  Prawdopodobnie słyszałeś o kastoreum - tajemniczej substancji, która jest pozyskiwana z gruczołów przy odbycie bobra. Składnik ten jest dodawany do perfum i niektórych produktów spożywczych. Koszt pozyskania połowy kilograma substancji to około 70 dolarów, więc prawdopodobieństwo na to, że natrafisz na jego ślad w swoim posiłku, graniczy z cudem.

  W 2011 roku ruch społeczny Vegetarian Resource napisał do pięciu dużych firm, które zajmują się produkcją aromatów waniliowych i poprosił o informację, czy wykorzystują one kastoreum. Otrzymano kategoryczną odpowiedź: nie wykorzystujemy, gdyż stoi to w sprzeczności z amerykańskim prawem federalnym. Agencja Żywności i Leków (FDA), która reguluje przepisy dotyczące aromatów i ekstraktów waniliowych, odmawia wykorzystywania kastoreum w większości przypadków.

  MIT 2

  Psy i koty nie rozróżniają kolorów.

  Naukowcy poinformowali, że psy i koty mają znacznie lepszy wzrok niż sądzimy. Przedstawiciele tych gatunków mogą dostrzec szczegóły nawet przy słabym oświetleniu. Warto nadmienić, że zwierzęta te nieco inaczej postrzegają niektóre kolory: odcienie czerwieni i różu kotom wydają się zielonkawe, a fiolet odbierają jako granat. Psy natomiast posiadają nieco mniej czopków, więc ich zdolność dostrzegania poszczególnych barw jest ograniczona, ale istnieje.


  MIT 3

  Ludzie wyewoluowali z szympansów.

  Szympansy i ludzie są niesamowicie podobni. Naukowcy obliczyli, że podobieństwo wynosi około 98,8 procenta. Jednak ewolucja polega na tym, że zmiany genetyczne dokonują się powoli, przez wiele, wiele pokoleń. Szympansy i ludzie rozdzielili się około 6-8 milionów lat temu.


  MIT 4

  Lemingi rzucają się całymi stadami z klifów i popełniają zbiorowe samobójstwa.

  Jak się okazuje lemingi nie popełniają zbiorowego samobójstwa. Mit ten ma źródło w tym, że podczas masowych wędrówek na nieznane obszary zwierzęta niekiedy spadają z klifów. Niektórzy twierdzą, że źródłem tego mitu był film "White Wilderness" z 1958 roku, który zdobył Oscara za najlepszy film dokumentalny.

  MIT 5

  Nietoperze są niewidome.

  "Ślepy jak nietoperz"? Nic bardziej mylnego. Choć te zwierzęta nie potrzebują go do nawigacji - w tym celu korzystają ze zmysłu echolokacji - to wszystkie nietoperze cieszą się całkiem niezłym wzrokiem.


  MIT 6

  Strusie chowają głowę w piasek.

  Strusie nie wkładają głów w piasek, gdy czują się zagrożone. W rzeczywistości w ogóle ich nie chowają. Zdarza się, że strusie w kryzysowych sytuacjach, padają na ziemię i udają, że są martwe.

  MIT 7

  Wystarczy dotknąć żaby, by nabawić się brodawek.

  Oczywiście jest to mit. Jedynym źródłem brodawek jest uścisk dłoni osoby, która zmaga się z tym schorzeniem. Jest to jedyna droga, jaką możemy zarazić się brodawką.

  MIT 8

  Rekiny mogą wyczuć krew w wodzie na wiele kilometrów.

  Ten mit nieco rozmija się z prawdą. Rekin może wyczuć krew na odległość basenu olimpijskiego. W dodatku w oceanie są fale, które sprawiają, że cząsteczki swobodnie dryfują w zależności od ruchu fal. W dzień, kiedy fale są niewielkie a warunki korzystne, rekin może wyczuć krew na maksymalną odległość kilku boisk piłkarskich, a nie kilkudziesięciu kilometrów, jak przyjęło się sądzić.


  MIT 9

  Żyrafom wystarczy pół godziny snu dziennie.

  To prawda, żyrafy mają nieregularną długość snu, jednak nie spada ona do zaledwie trzydziestu minut. Policzywszy wszystkie drzemki i głębokie sny, żyrafy przymykają oko na około około 4,6 godziny każdego dnia.

  MIT 10

  W twoim truskawkowym frappuccino czają się robaki.

  Ten mit do niedawna był prawdą. W 2012 r. w jednej ze znanych sieciowych kawiarni serwowano truskawkowe frappuccino, które jak się okazało, zawierało tysiące maleńkich insektów Dactylopius coccus. W Ameryce Południowej i Środkowej zmiażdżone ciała tych robaków pojawiły się w jednym z barwników. To właśnie niemu napoje zawdzięczają głęboką karminową barwę i dodatkową słodycz.

  MIT 11

  Rekiny nie chorują na raka.

  W 2013 r. naukowcy zbadali ogromny guz wyrastający z ust żarłacza białego, a tym samym na dobre obalili tę cokolwiek wątpliwą teorię. I nie jest to jedyny przypadek raka u tego gatunku. Inni naukowcy wykryli nowotwory u innych gatunków rekina. Mit o tym, że rekiny nie chorują na nowotwór został rozpowszechniony przez doktora Williama Lane'a - autora książki "Rekiny nie mają raka" - któremu zależało na tym, by móc sprzedawać chrząstkę rekina jako cudowne panaceum.

  MIT 12

  Po sekundzie pamięć złotej rybki się resetuje.

  To bez wątpienia mit, gdyż złota rybka ma naprawdę dobrą pamięć. Zapamiętuje niektóre fakty nawet na kilka miesięcy.


  MIT 13

  Wirus HIV to skutek tego, że nasz przodek uprawiał seks z małpą.

  Mit ten wywodzi się z podobieństwa wirusa HIV do szczepu małpiego wirusa deficytu odporności (SIV), który grasuje wśród szympansów. Niektórzy badacze są zdania, że wirus ten przeniósł się na człowieka, ale nie - jak przyjęło się sądzić - podczas międzygatunkowej kopulacji, lecz przy kontakcie z zakażoną krwią przy polowaniu.

  MIT 14

  Unieruchomiony rekin umiera.

  Często słyszysz, że rekiny mogą oddychać tylko wtedy, gdy się poruszają. Jak się okazuje, wiele zwierząt potrafi pobierać tlen z wody, nie wykonując żadnych dodatkowych ruchów. Tak jest w przypadku nie tylko rekinów, ale również innych organizmów, które żyją na dnie zbiornika wodnego. One bez problemu mogą pompować wodę bogatą w tlen do swoich skrzeli bez pływania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • MIT 15 - płaska Ziemia
  A o tym byście w końcu napisali... bo niektórzy to na antyku się zatrzymali w rozwoju. Już starożytni o tym mówili.
  ~Nick /2017-12-08 16:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...