Informacje
 • Lodowe "serce" Plutona jest trujące

  22-10-2015 08:19 Zbudowane jest z tlenków węgla i metanu
  Lodowe "serce" Plutona jest trujące

  Fo.: Serce Plutona kryje pod sobą lód, film: Najnowsze zdjęcia Plutona

  NASA

  Sonda kosmiczna New Horizons ujawnia kolejne fakty dotyczące Plutona. Jego lodowe "serce" mogłoby zatruć ludzkość. Okazało się także, że Pluton jest mniejszy niż sądzono, a jego księżyce pokrywa lód.

  Znajdujący się na Plutonie charakterystyczny region w kształcie serca (o nazwie Tombaugh - na cześć odkrywcy Plutona) jest wypełniony lodem, który mógłby okazać się trujący dla ludzi. Do takich wniosków doszli naukowcy z zespołu misji New Horizons, która zajmuje się badaniem Plutona. Specjaliści w czwartek 15 października poinformowali o tym, że charakterystyczny obszar w kształcie serca zbudowany jest z zamarzniętego tlenku węgla i metanu.

  Ciągle "żywy"

  Okazuje się, że lód stanowi fundament Plutona. Odkrycie to nie zaprzecza jednak faktom, że na jego powierzchni zachodzą aktywne procesy. Jednym z nich jest krążące płynne morze poniżej jego chropowatej powierzchni. Co ciekawe procesy te ciągle kształtują powierzchniowe warstwy.

  Dużo lodu

  Jeszcze w lipcu, zaraz po tym, jak sonda znalazła się w najmniejszej odległości od Plutona, dowiedzieliśmy się, że na tej karłowatej planecie występują rozległe równiny, głębokie rynny i masywy górskie. W pierwszej połowie września odkryto, że na Plutonie istnieją niewielkie tereny, gdzie występuje zamarznięta woda. Teraz okazuje się, że obszary te są znacznie większe niż dotychczas sądzono.

  Lodowe księżyce

  Zwrócono także uwagę na dwa księżyce Plutona: Nix i Hydra. Bije z nich blask, który naukowcy określają, jako dowód, że na ich powierzchni istnieje lód.

  Niepozbawiony barw

  Promieniowanie słoneczne, nawet po pokonaniu ponad 4,8 miliardów kilometrów trasy, powoduje, że powierzchnia Plutona nabiera barw.

  "Promieniowanie dociera zarówno do atmosfery, jak i powierzchni Plutona, które są bogate w azot i metan. Barwią go na odcienie od żółtego do ciemnoczerwonego" - napisali prowadzący badania w czasopiśmie Science.

  Mniejszy niż sądzono

  Istotna stała się także informacja dotycząca wymiarów Plutona. Staranne pomiary pokazują, że jego średnica wynosi 2374 kilometrów. Jest to mniejsza wartość niż dotychczas sądzono.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wielkości
  Chyba autorowi chodziło o dokładnie 2 374 km. Przecinek zdradza ułamek dziesiętny, tylko po jaką cholerę użył 3 miejsc po przecinku, skoro prościej było napisać to 2 374 bez tego "tys.".
  Widocznie chochlik się wkradł
  ~Spostrzegawczy /2015-10-22 23:41
 • do AMG
  A nie widzisz za 2 przecinka??
  Idiotów nie sieją ...
  ~do AMG /2015-10-22 21:51
 • AMG
  Średnica Ziemi to ok 12 000 km a jak podano w artykule Pluton ma 2 374 000 km. No to ładny maluszek! Nawet Jowisz ma średnice ok 70 000 km. więc gdzie mu do Plutona. Muszę wieczorem popatrzeć do góry, powinien być dość dobrze widoczny.
  AGO /2015-10-22 16:58
 • .
  Szok i niedowierzanie!
  ~j239t6 /2015-10-22 10:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...