Informacje
 • Lucy wróciła do domu

  02-05-2013 11:02 Przez pięć lat podróżówała po USA

  Lucy, czyli słynna skamieniałość przodka człowieka, wróciła do domu w Etiopii. Wcześniej przez pięć lat przebywała za granicą, w Stanach Zjednoczonych.

  Lucy to 40 proc. żeńskiego szkieletu australopiteka. Została odkryta w 1974 r. w dolinie rzeki Ausz w północnej Etiopii. Wiek jej kości oszacowano na 3,2 mln lat.

  Swoją nazwę zawdzięcza piosence "Lucy in the Sky with Diamonds" zespołu The Beatles, która była przebojem w obozie odkrywców: Donalda Johansona, Maurice'a Taiba, Yves'a Coppensa i Tima White'a.

  Była istotą dwunożną, o małym mózgu i dużej twarzy. Miała ok. 1 metra wysokości i ważyła 30 kg. Zmarła w wieku ok. 25 lat, prawdopodobnie utonęła.

  - Lucy to dowód na to, że wszyscy mamy wspólne pochodzenie. Wspólny początek i wspólnego przodka. Jesteśmy zjednoczeni w naszej przeszłości - powiedział odkrywca Lucy Donald Johanson podczas konferencji prasowej.

  Podróż Lucy

  Lucy rozpoczęła swoje amerykańskie tournee w lipcu 2007 r. Odwiedziła 11 miast w asyście etiopskiego naukowca Zeresenaya Alemsegeda, który dbał o to, żeby jej delikatne kości wróciły do kraju w nienaruszonym stanie.

  - Lucy od zawsze była otoczona przez profesjonalistów. W swojej podróży po USA była wspierana przez naukowców bardzo dbających o jej bezpieczeństwo - powidział Alemseged.

  - Kiedy wysłaliśmy Lucy w świat, czuliśmy wielką pustkę. Ta ofiara nie poszła jednak na marne. Dzięki niej udało nam się wypromować nasz kraj - mówi dr Berhane Asfaw, etiopski naukowiec.

  Lucy zostanie teraz zabezpieczona, a na początku przyszłego roku wystawiona w Etiopskim Muzeum Narodowym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ale higiena!!!
  Ma 3 mln lat i w dodatku ma jeszcze zęby.
  ~Marek /2013-05-02 17:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...