Informacje
 • Ma wielkość ziarenka ryżu i wiek 4,375 mld lat. Znaleziono najstarszy kamień na świecie

  25-02-2014 13:05 Jego wiek oszacowano za pomocą tomografii na poziomie atomu i rozpadu jąder uranu

  Odnaleziony w Australii fragment cyrkonu wielkości ziarenka ryżu wywołał ogromne poruszenie w środowisku naukowym. Datowanie wykazało, że minerał ma ponad 4 miliardy lat, co czyni go najstarszym odnalezionym fragmentem skorupy ziemskiej. Choć niewielki, skutecznie przyprawia o ból głowy wielu geologów, stawiając ich wiedzę pod znakiem zapytania.

  Fragment został odkryty w paśmie górskim Jack Hills w regionie Australia Zachodnia.

  To miejsce na Ziemi, w którym wielu geologów ma nadzieje znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące eonu Hadeik.

  Nieformalnie przyjęty rozdział na kartach historii naszego globu, datowany na okres od 4,6 do 4 mld lat temu skrywa dla naukowców wciąż wiele tajemnic.

  Cyrkon niezgody

  Cyrkon wielkości ziarenka ryżu został znaleziony przez profesora Johna Valley z Uniwersytetu Wisconsin. Przy współpracy z naukowcami z Australii, Kanady i Portoryko w datowaniu niewielkiego obiektu ustalono jego wiek na  4, 374 mld lat.

  Odkrycie rozpętało na nowo dyskusję między podzielonymi naukowcami, spierającymi się o początki historii naszej planety i życia na jej powierzchni. Cyrkon jest minerałem, który według większości nie powinien przetrwać warunków jakie wówczas teoretycznie panowały.

  Nowy stary spór

  Nieścisłości prowokują do rozpoczęcia na nowo dyskusji dotyczącej pojawienia się na Ziemi życia. Niektórzy badacze uznają za dowód jego istnienia skamieliny z Pilbara (Australia) datowane na 3,5 mld lat temu. Inni natomiast za dowód uznają znaleziska datowane na wiek 3,8 mld lat, jakie odkryto w skałach Grenlandii.

  Różnica 300 milionów lat to potężna luka w czasie, nawet dla planety i raczkującej ewolucji. Zwolennicy i przeciwnicy obu skamieniałości zarzucają wzajemnie nieprawidłowości w datowaniu, dopuszczające pomyłkę rzędu milionów lat.

  Lata zapisane w atomie

  Nikt jednak nie kwestionuje odkryć profesora Valley. Wiek odkrytego przez niego cyrkonu wielkości ziarnka ryżu oszacowano za pomocą nowego, bardzo precyzyjnego instrumentu wybudowanego w Wisconsin APT (atom probe tomography). Czuły instrument umożliwia uzyskanie dokładnych wyników datowania izotopowego z wykorzystaniem tomografii atomowej, obliczając liczbę i masę poszczególnych atomów w każdej badanej próbce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Absurd
  Przecież wszechświat ma dopiero kilka tys. lat! ;)
  ~ala /2014-02-25 16:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska znajdzie się na skraju niżu Quentino z rejonu Zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...