Informacje
 • Mają krew mamuta. Teraz chcą go sklonować

  09-12-2014 10:43 Ciało mamuta w lodowej trumnie przetrwało przynajmniej 15 tys. lat
  Mają krew mamuta. Teraz chcą go sklonować

  Czy doczekamy się spotkania z mamutem?

  Fot. Shutterstock

  Naukowcy z Rosji chcą sklonować mamuta. Jego szczątki, wraz z próbką krwi, znaleźli rok temu w lodowej trumnie na Syberii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może już niedługo będziemy mogli zobaczyć to wymarłe zwierzę w ogrodach zoologicznych.

   

  W 2013 roku na Wyspach Nowosyberyjskich na Morzu Arktycznym paleontolodzy z Federalnego Uniwersytetu Północno-Wschodniego  w Jakucku natknęli się na szczątki mamuta. Jego ciało, dzięki hibernacji w lodowej trumnie, niewiele się się zmieniło na przestrzeni około 15 tysięcy lat.

  Teraz badacze, we współpracy z Koreańczykami z Sooam Biotech Research Foundation, chcą sklonowac zwierzę. Próby podejmą się już na początku 2015 roku.

  Cenna krew

  Będzie to możliwa dzięki temu, że naukowcy dysponują próbką krwi zwierzęcia. Nagromadziła się ona głównie w szczelinie pod brzuchem martwego mamuta, a po przebiciu lodowej ściany zaczęła wypływać na zewnątrz. Zdziwiło to badaczy, ponieważ panująca tam temperatura, to -10 stopni Celsjusza. To znalezisko sprawiło, że naukowcy doszli oni do wniosku, iż krew tych zwierząt musi posiadać jakąś formę ochrony przed zamarzaniem.

  Wcześniejsze próby

  Warto przypomnieć, że naukowcy podejmowali już próby sklonowania mamuta, jednak dotychczas nie przynosiły one pożądanych rezultatów. Podczas międzynarodowej ekspedycji badawczej Yana-2012 w Jakucji znaleziono szczątki mamuta. Naukowcy mieli nadzieję, że uda im się pozyskać choć jedną żyjącą komórkę, dzięki której możliwa byłaby próba sklonowania zwierzęcia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...