Informacje
 • Maja Popielarska o podbiale pospolitym. Dlaczego ta roślina jest tak cenna

  25-05-2020 19:25 Sprawdź, jak używać kwiatów

  Podbiał pospolity posiada właściwości przeciwzapalne

  tvnmeteo.pl

  Kwiaty podbiału pospolitego zawierają masę cennych składników odżywczych, takich jak rutyna, flawonoidy czy karotenoidy. To, jak z nimi postępować, pokazała w serwisie tvnmeteo.pl Maja Popielarska.

  Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, nazywany  inaczej białkuchą lub oślą stopą.

  - Te maleńkie żółte kwiatki otwierają się przy słonecznej pogodzie. Kiedy są chmury, potrafią się zupełnie schować. To jedne z pierwszych zwiastunów wiosny - mówiła Maja Popielarska.

  Gdzie rośnie podbiał pospolity?

  - Spotkać go można na nieużytkach i żwirowiskach, na ciężkiej, gliniastej glebie. Kwiaty zawierają masę cennych składników: związki śluzowe, flawonoidy, rutynę, karotenoidy. Kwiaty maja właściwości przeciwzapalne, rozrzedzające śluz. Preparaty pomagają w nieżytach górnych dróg oddechowych, gardła, krtani, męczącego kaszlu, grypie i anginie - tłumaczyła.

  Nalewka z podbiału

  Jak mówiła Maja Popielarska, kwiaty podbiału można jeść surowe, mają lekko słodkawy smak, bardzo ciekawy.

  - Bardzo atrakcyjnie mogą nimi być ozdobione sałatki. Kwiaty można smażyć na maśle, ale też wykonać preparat leczniczy. Na przykład zebrać trochę kwiatów w słoneczną, suchą pogodę i zalać je gorącą wodą. Taki napar można wdychać, robić sobie inhalację, albo też zrobić nalewkę z myślą o jesieni i zimie - dodała.

  Nalewkę przygotowuje się z 20 kwiatów zalanych 70-procentowym spirytusem. Po odstaniu w ciepłym miejscu sześciu tygodni filtruje się ją i łączy z syropem zrobionym z  250 gramów cukru i 250 mililitrów wody.

  - Znów odstawia się nalewkę na dwa tygodnie, po czym przecedza. Przechowuje się ją w ciemnym, chłodnym miejscu przez co najmniej trzy miesiące. Pije się później po jednej łyżce stołowej trzy razy dziennie - tłumaczyła Maja Popielarska.

  Z podbiałem należy postępować ostrożnie w przypadku chorób wątroby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...